اصول و ارزش های کار تیمی

اصول و ارزش های کار تیمی

مقدمه :

امروزه « تیم » و « گروه » دو واژه­ای هستند که توسط انسان مدرن، بیش از گذشته مورد استفاده قرار داده است. در گذشته دو برادر در کارگاه دوچرخه سازی خودشان، توانستند که « پرنده رایت » را خلق کنند، اما بوئینگ ۷۴۷ پروژه­ای بود که بودجه اولیه آن یک میلیارد دلار و زمان پیش بینی شده برای ساخت آن ۵ سال بود و تیمی از افراد با مدیریت « جوسوتر» آن را آماده پرواز کرد.

این تفاوت در اجراء دو پروژه نشان می­دهد که با گذشت زمان، هیچ فعالیتی در جهت ساده شدن حرکت نمی کند، بلکه همواره پیچیدگی بیشتری به همراه خود می آورد و برای فائق شدن برحل مشکلات، همکاری دو نفر کافی نیست بلکه به همکاری تعداد افراد بیشتری نیاز هست. در جامعه امروز فرد نمی­تواند به تنهایی کار اثربخش و مفیدی انجام دهد، بلکه نیاز به عضویت در تیم­های کارآمد دارد.

در دو دهه اخیر سازمان ها به طور گسترده تغییر کرده­اند و برای بقا در بازارهای جهاني رقابت مي کنند. سازمانهایي که به سوی عدم تمرکز و در مسیر جهاني شدن هستند و توسط تکنولوژی اطلاعاتي و رهبری مبتني بر « تیم »، تحقق اهداف خود را دنبال مي­کنند. همچنین ساختار سلسله مراتبی این سازمانها  به سمت ساختار تیمی چرخش پیدا کرده و در برنامه راهبردی آنها، نظام تیمی طراحی و به اجرا گذاشته شده است.

موفقیت یک تیم منوط به داشتن ترکیب بهینه­ای از افرادی است که در همکاری با یکدیگر مشتاق باشند. بنابراین تعیین استانداردها و انتخاب اعضای تیم، موضوع مهمی است که باید توسط متخصصان منابع انساني سازمان انجام شود. به هنگام انتخاب اعضاء، نوآوري، ریسك پذيري و سرعت عمل، در مرکز توجه مدیران ارشد می باشد.

کار تیمی مزایای فراوانی در ابعاد فردی و سازمانی دارد، از جمله : احساس امنیت فردی، احساس رضایت شغلی، توزیع سختی کار، چند مهارتی شدن اعضاء ، کاهش حوادث کاری، افزایش بهره وری، مشارکت در تصمیم گیری سریع و به موقع کارکنان، یادگیری و افزایش مهارت و … را می توان نام برد.

امروزه طراحی و عملیاتی کردن کار تیمی، یکی از عوامل مهم ارتقاء کیفیت و کسب مزیت رقابتی برای سازمانها محسوب می شود. سازماندهي فعالیت­ها به شكل تيمي، مستلزم شناخت و آگاهي از اصول و مباني كار تيمي است. مثلاً تهیه یک نرم افزار هوشمند، یک کار تیمی است. چگونه‌ بايد يك‌ تیم موفق‌ را انتخاب و سازماندهي‌ كرد‌ و چه‌ شرايط‌ فرهنگي‌ بايد بر اين‌ تیم‌ حاكم‌ باشد؟
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: