با مهماندار هواپیما، این فرشتگان بدون بال، آشنا شوید

با مهمانداران هواپیما، این فرشتگان بدون بال ، آشنا شوید.

آیا در بین اقوام شما، کسی مهماندار هواپیما هست؟ آیا از او در مورد شغلش چیزی پرسیده‌اید؟

اگر  از دبیرستان فارغ التحصیل شده اید و مشتاق هستید مهماندار هواپیما باشید، پس این مقاله را با دقت، تا پایان بخوانید.

مهمانداري هواپيما يکي از شغل هاي بسيار حساس در کادر پرواز است و تمام پروازهای مسافربري، با حضور مهمانداران انجام مي شود. مهم‌ترین وظیفه خدمه پرواز، ایمنی مسافران است. مهماندار باید قابلیت ارتباط با هر نوع مسافر از هر فرهنگ و قشری را داشته باشد و بدون در نظر گرفتن قومیت، ملیت، نژاد، فرهنگ و رنگ پوست و … برای برطرف کردن نیازهای مسافران تلاش کند و پرواز امن و شاد برایشان فراهم کند. اولين مهارت مورد نياز براي ورود به حرفه مهمانداري هواپيما، تسلط به زبان انگليسي است. درصد بالايي از شاغلان و فعالان اين حوزه را، فارغ التحصيلان رشته زبان انگليسي تشکيل مي دهند. نکته قابل توجه این هست که پس از شغل خلبانی، مهمانداری هواپیما یکی از مشاغل مهم در صنعت پرواز است، که بیشترین مسئولیت را در قبال مسافران برعهده دارد.

به طور کلی در هر رشته تحصیلی و شغلی، علاقه و مهارت‌های فردی است که می‌تواند موجب استخدام او شود، پس بهتر است برای بالا بردن احتمال جذب و موفقیت در این شغل، مهارت‌های مورد نیاز را کسب کنید.

مهمانداری شغلی چند وجهی است، آمیزه ای از دانش و تجربه و تخصص و هنر. شغلی است پرتلاش و مهیج و پراسترس که نه روز تعطیل و نه عید و عزا و شب و روز برایش فرقی ندارد و مهماندار همیشه باید آماده به خدمت باشد. از نظر وزارت کار، مهمانداری یکی از مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شود.

«چه جوری می شه مهماندار شد؟»

در کشور ما شغل مهمانداری پرواز به ‌درستی معرفی نشده و بیشتر مردم به چشم شغلی لوکس به آن نگاه می‌کنند. آموزش مهمانداری هواپیما هم مثل خیلی از شغل های امروزی، یک راه آکادمیک و دانشگاهی دارد و یک راه میانبر که در آموزشگاههای آزاد انجام می شود. دانشگاه علمی کاربردی برای مقطع کاردانی مهمانداری هواپیما دانشجو می پذیرد. درس های تخصصی مهمانداری مثل زبان تخصصی، هواشناسی، فیزیولوژی، آداب معاشرت، کمک های اولیه، کالاهای خطرناک، مقابله با آتش، مدیریت بحران، روان شناسی، مشتری مداری و لوازم اضطراری و دستورالعمل مواقع اضطراری و دروس فرود اضطراری روی خشکی و آب است که هم تئوری و هم عملی هستند و با شبیه سازی انجام می شوند.

داوطلب برای ثبت نام در دوره های مهمانداری در آموزشکده ها، حداقل سن ۱۸ سال، شرایط جسمی سالم (با تایید پزشک معتمد سازمان هواپیمایی) و یکی از دیپلم های ریاضی، تجربی، انسانی، هنرستان (مهمانداری) رو داشته باشد. داوطلبان استخدام در یک شرکت هواپیمایی مثل ایران ایر، ماهان و …  باید در آزمون کتبی و مصاحبه استخدامی شرکت کنند. در بین ایرلاین ها، ماهان و ایران ایر سختگیری بیشتری برای استخدام اعمال می کند. مثل آزمون، مصاحبه، گزینش، معاینات پزشکی، دوره های زبان و دوره های آموزش ایمنی. مهمانداری حرفه مهم و حساسیه، پس فکر نکنید به پوشیدن یک لباس قشنگ و ظاهر آراسته و یا پذیرایی از مسافرها خلاصه میشه.

ساعات کاری در شغل مهمانداری نامنظم و متغیر است، البته معمولا روزهای تعطیل، زمان اوج کاری هر مهماندار هواپیماست. کادر پرواز در هر روز کاری، چهار تا شش پرواز انجام می دهند. در فاصله بین پروازها و در طول پرواز استراحتی وجود ندارد. هر مهماندار در ماه باید ۷۰ تا ۸۰ ساعت پرواز داشته باشد. در پرواز های بیش از هشت ساعت ، کارکنان هواپیما یک تا سه شب در مقصد توقف دارند. در طول یک ماه برای یک مهماندار، سه حالت کاری وجود دارد. حالت اول off که تعطیل است و می تواند پرواز نکند. حالت دوم Stand by که باید در خانه دوش گرفته و با لباس های اتوشده منتظر باشد تا در صورت نرسیدن مهماندار دیگری به پرواز، سریعا به جای او سر کار برود و آخرین حالت هم سرکار و در حال پرواز است.

مهماندارهواپیما یک پایه حقوق و یک تایم پرواز می‌گیرد و به نسبت اگر پروازهای یک مهماندار کم شود، مستقیماً روی حقوقش تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین یک مهماندار اگر مریض شود و یا به هر دلیلی از پرواز منع شود، تمام مزایای پروازیش قطع خواهد شد.

مهمانداران در کشورهای مختلف دنیا، بازه زمانی کمی برای استراحت و بودن درکنار اقوام خود درجشن و مناسبت های مختلف دارند، زیرا در سفرهای هوایی به سر می برند.

مهماندار درخطوط هواپیمایی کشور‌های مختلف جهان، ملزم به پوشیدن لباس فرم ویژه شرکت هواپیمایی خود هستند و نمی توانند لباس‌های غیر رسمی بپوشند. اکثر مردم دنیا می دادند اگر مهمانداری کلاه قرمز با شال ابریشمی سفید پوشیده باشد، یکی از خدمه پرواز ایرلاین امارات محسوب می شود.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: