راهکارهای انتخاب ساز موسیقی برای فرزندان

مــقـد مـــه

امروزه والدین بسیار علاقه مند هستند که اولین قدم در آموزش موسیقی کودک خود را بردارند، اما با این پرسش روبرو هستند که بهترین سن آموزش موسیقی برای کودک، از چه زمانی شروع میشه؟ و معمولاً با چه سازی؟ برای آموزش موسیقی، ساز‌های متنوعی از جمله ساز‌های ایرانی و غربی وجود داره که آموزش را می‌توان با هر کدام از آنها آغاز کرد و هیچ سازی پیش نیاز ساز دیگر نیست. خانواده سازهای غربی تعداد بسیاری از سازها را شامل می شود، از سازهای کوبه ای گرفته تا سازهای بادی و زهی. اگر بخواهیم از سازهایی که در سراسر دنیا دارای محبوبیت هستند صحبت کنیم، بی شک ساز “پـیـانـو” در راس همه آنها می باشد. هر فرد باید در درون خودش جستجو کند تا متوجه شود که با چه سازی و چه صدایی می‌تواند ارتباط بهتری برقرار کند و به چه سبکی از موسیقی علاقه دارد. برای آموزش موسیقی، چه کودک و چه بزرگسال، تمرین و تکرار زیاد لازم هست و این تمرین و تکرار مستمر، آنها را به آدمهای صبور تبدیل میکنه و در یک کلام، پشتکار، علاقه و تمرین برای موفقیت در موسیقی خیلی تعیین کننده است.

سن شروع یادگیری موسیقی

كودكان از زمان تولد، توانایی شنوایی فوق‌العاده‌ای دارند كه به آنها اجازه می‌دهد اصوات مختلف را از هم تشخیص دهند. زمان آموزش موسیقی به کودکان از ۵ سالگی شروع می شود، اما معمولا آموزش موسیقی به دو رده سنی زیر ۷ سال و بالای ۷ سال طبقه بندی می شود.

کودکان زیر ۷ سال بهتر است که موسیقی را با  کلاس‌های “ ارف “  شروع کنند. در کلاس‌های ارف، ساز‌های بلز و فلوت آموزش داده می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده کودکانی که موسیقی را با کلاس‌های ارف شروع می‌کنند در آینده کمتر احتمال دارد که موسیقی را در وسط راه رها کنند. کودکان زیر ۱۲ سال که آموزش موسیقی رو شروع می‌کنند، همواره از حافظه کلامی بهتری برخوردار هستند. قابل ذکر است که انتخاب ساز و روش آموزش آن در سنین مختلف، بسیار مهم بوده و باید مورد توجه ویژه والدین قرار بگیرد.

انگیزه بخشی رشد در یک محیط موسیقی غنی موجب پیشرفت در مهارت های زبان آموزی کودکان می گردد و توانایی های ذاتی کودکان، احتیاج به تقویت، تمرین و تمرکز دارد که این کار می تواند در یک محیط آموزش موسیقی به صورت کاملا حرفه ای انجام شود. در حوزه آموزش موسیقی کودک، تمرکز باید روی ایجاد علاقه مندی و انگیزه در کودک باشد تا آمــوزش صـرف. زیرا اگر بتوانید در کودک علاقه ایجاد کنید، ادامه آموزش بسیار راحت تر خواهد بود، ولی اگر در مراحل اولیه کودک به موسیقی بی میل شود، دیگر به هیچ وجه نمی توان این حس را از بین برد. هر چقدر که کودک به موسیقی و بازی های ریتمیک بیشتر علاقه نشان دهد، حتما برای آموزش های رسمی نیز انگیزه بیشتری خواهد داشت. بهتر است والدین امکان گوش دادن و مشاهده نحوه نواختن انواع ساز‌ها را برای کودکشان فراهم کنند تا ببینند فرزندشان به کدام یک از سازها علاقه بیشتری نشان می‌دهد. برای مثال او را به یک مغازه‌ی ساز فروشی یا یک آموزشگاه موسیقی ببرید تا با تک تک ساز‌ها آشنا شود و صدای آنها را به صورت زنده بشنود و ساز مورد علاقه‌اش را انتخاب کند و یا وسایل بازی مرتبط با آموزش موسیقی کودک، ویدیوهای آموزشی و گذاشتن فیلم‌های موزیکال، علاقه آنها را نسبت به موسیقی افزایش دهید تا با علاقه و نه به اجبار، وارد عرصه یادگیری آموزش موسیقی شوند.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: