سبک زندگی و انتخاب شغل

سبک زندگی و انتخاب شغل

در مورد خودتان چه مي دانيد؟ علائق شما كدامند؟ از چه استعدادهايي برخوردار هستيد؟

انتخاب شغل چه تأثيري بر سبك زندگي شما دارد؟

فکر می­کنید چه نوع كسب و كاري را ممكن است در آينده شروع كنيد؟

چه نوع سبك زندگي را مي­پسنديد؟

آیا می­دانید که شما در نوع خود منحصر به فرد هستيد؟ ممكن است افراد ديگري هم شبيه شما باشند، اما شما خصوصیات و استعدادهايي را داريد كه فقط در شخص شما وجود دارد. سليقه شما نيز با ديگران متفاوت است، شما به بستني ميوهاي علاقه دارید، اما دوست شما بستني شكلاتي را ترجيح می­دهد. ويژگي­هاي شخصيتي خود را شناسايي و سبك زندگي مورد علاقه خود را تعیین كنيد. هر چه بهتر خود را بشناسيد، شغل بهتری را براي خود انتخاب خواهید کرد.

علائق شما كدامند؟

علائق يعني آن چيزهايي كه دوست داريد در موردشان بشنويد و مطالعه كنيد. ممكن است يك نفر به چيزي خيلي علاقه و از چيز ديگري به شدت متنفر باشد. اغلب افراد علائق خود را به سرگرمي­هاي اوقات فراغت تبديل مي­كنند. معمولاً علائق با شخصيت، دانش­ها، مهارت­ها، سبك زندگي و ارزش­هاي افراد همخواني دارد.

اگر چه علائق ممكن است بسيار مختلف باشند، ولي در هر صورت در زير مجموعه گروه­هايي مثل آشپزي، كشاورزي، ساخت و ساز، ورزش، مطالعه و خودرو قرار مي­گيرند. برخي از علائق نيز بسيار خاص هستند، مانند درست كردن دسر، تهيه محصولات لبني، تعمير لوازم خانگی، پياده­روي، خواندن رمانهاي جنایی و پليسي يا جمع آوري قطعات كهنه خودرو براي كلكسيون. بنابراين علائق و سرگرمي­ها به استعدادهاي افراد بستگي دارند، مثلاً فردي كه استعداد هنري دارد، بيش از ديگران از تزئين كيك لذت مي برد.

به علاوه، استعداد خدادادي افراد موجب مي شود كه فرد، به كسب دانش بيشتر در مورد موضوع مورد علاقه اش بپردازد. درمثال تزئين كيك، فرد علاقمند ممكن است در مناسبت­هاي گوناگون كيك درست كند، تا هم مهارت خود را توسعه دهد و هم خود را سرگرم نمايد. اغلب يك سرگرمي مي تواند به يك كسب و كار تمام عيار تبديل شود. ايده هاي كارآفريني نامحدود هستند و تنها در صورتي محدود مي شوند كه ذهن انسان محدوديتهايي را بر آنها تحميل كند. ذهن همانند چتر است، فقط وقتی کارآئی دارد که باز باشد.

شما از چه استعدادهايي برخوردار هستيد؟

استعداد عبارت است از توانايي يا ميل طبيعي به فعاليت­هاي خاص. مردم استعدادهاي مختلفي دارند. به عنوان مثال، فاطمه گرايش شديدي به فعاليت­هاي هنري دارد. او طرح­هايي را نقاشي كرده و سپس در نمايش­هاي مدرسه از آنها استفاده مي­كند. او بطور ذاتي به چنين فعاليت­هايي علاقه دارد. اما فاطمه هيچ گرايشي به فعاليت­هاي فكري ندارد و درس رياضيات براي او بسيار سخت است. مردم معمولاً از انجام كارهايي كه در آنها استعداد دارند، بيشتر لذت مي برند.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: