شما چه کسی را تحسین می کنید؟

شـما چــه کسی را تحسیـن می کنید؟

مقدمه :

اگر بخواهید روابط خوب و حسنه ای را با افراد جامعه شکل بدهید و مهارت های اجتماعی خود را افزایش دهید، باید از دیگران کمتر انتقاد کنید و بیشتر آنها را تحسین کنید. شاید بگوئید فرد مورد نظر خصوصیت خوبی ندارد که بخواهم ازش تعریف کنم، اما در رفتارهای هر شخص، حتماً ویژگی قابل تحسینی وجود دارد که شما می توانید همانند یک ذره بین، نکات مثبت وی را پیدا و در محافل مختلف بازگو نمائید. یعنی کبوتر خوش خبر برای دیگران باشید. به هر حال هر کسی یک ویژگی مثبت و ارزنده دارد که او را از دیگران متمایز می کند.

انتقاد باعث دوری افراد از هم و تحسین، نزدیکی و صمیمیت به همراه می آورد. تعریف و تمجید، از توجه به موقعیت ها و تلاش های ارزشمند دیگران نشات می گیرد. هنر تعریف کردن، یکی از قدرتمند ترین مهارت های اجتماعی است. تحسین، یکی از زیباترین ابزارهای کسب مهارت های اجتماعی است که سود برگشتی آن فوری و فوق العاده است و با تقویت جریان گفتگو موجب پیشرفت روابط می شود. تعریف و تمجید، جهان را به مکان بهتری تبدیل می کند، اما هر کسی باید بداند چگونه این کار را انجام دهد و در ضمن باید بداند که هر چه غیابی تر باشد، بهتر است.

مهارت تعریف کردن:

تعریف کردن، یکی از اساسی ترین مهارت های قدرتمند ارتباطات اجتماعی است. تعریف و تمجید، از توجه به موقعیت ها و تلاش های ارزشمند دیگران نشات می گیرد و قدرت زیادی در انگیزه دادن و استمرار بخشیدن به تلاش افراد دارد. چیزی برای تحسین کردن در فرد پیدا و ابراز کنید و ببینید چطور رابطه شما با او تغییر می‌کند، اما هر کسی باید یاد بگیرد که چگونه این کار را انجام دهد. گاهی اوقات بسیار سخت است که با افرادی کار کنید که شخصیت‌شان کاملا با شما متفاوت است. باید بتوانید برای بهبود روابط‌تان نقاط قوت آنها را ببینید، روی آنها تمرکز کنید و از آنها فرصتی برای بهتر شدن روابط بسازید. هیچ چیز آزاردهنده‌تر از فردی نیست که اطلاعات درستی راجع به اتفاقات پیش آمده ندارد و با بی‌عدالتی تمام دیگران را قضاوت می‌کند. شما باید برای نتیجه‌گیری در مورد یک موضوع، تمام جزییات را بدانید و پیشامدها را دقیقا بسنجید تا بتوانید قضاوت عادلانه و غیرجانبدارانه‌ای داشته باشید. این رفتار احترام و تحسین دیگران را برمی‌انگیزد.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: