۲۴ نکته مهم در انتخاب رشته ـ محل کــنکور سـراسری ۱۳۹۸

آخرین گام داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه، انتخاب رشته ـ محل است و یک انتخاب غلط می‌ تواند زحمات چندین و چند ساله داوطلب کنکور را بر باد دهد. خیلی از داوطلبان به دلایل مختلف و در مدت زمان کم انتخاب رشته ـ محل، توان دسترسی به مشاوران حرفه ای را ندارند، لذا این نوشتار برای کمک به آنها تهیه شده است. بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۸ ، دفترچه انتخاب رشته ـ محل در سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

برای آشنا شدن با شرایط پذیرش در دانشگاه های مختلف، نحوه بومی گزینی، اطلاعیه ها و ظرفیت دانشگاه ها، دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش را با دقت مطالعه نمایید.

برای دریافت نتايج اوليه كنكور از سایت سازمان سنجش، كارنامه تان را به سه روش زیر مي توانيد دريافت نمائيد :

روش اول ـ وارد کردن شماره داوطلبی و شماره شناسنامه و سال تولد.

روش دوم ـ وارد کردن شماره پرونده ، کد رهگیری ثبت نام ( شماره ۱۶ رقمی) و شماره شناسنامه

روش سوم ـ وارد کردن شماره پرونده ، شماره سریال ثبت نام ( شماره ۱۲ رقمی) و شماره شناسنامه

کلیه داوطلبانی که بر اساس توضیحات کارنامه کنکور سراسری و با توجه به اینکه در کدام دوره مجاز شده اند، می توانند پس از مطالعه و انتخاب ۱۵۰ رشته مورد علاقه خود از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ ، فرم انتخاب رشته را در سایت سازمان سنجش به نشانیsanjesh.org  تکمیل نمایند. در هنگام ورود اطلاعات به سامانه، یک همراه به عنوان راهنما در کنار خود داشته باشید. نهایت دقت را در پر کردن فرم و ورود اطلاعات به سامانه انتخاب رشته ـ محل سازمان سنجش به خرج دهید. پیش بینی می شود زمان تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور ۹۸ در نیمه دوم مرداد از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org اعلام شود. انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۹۸ به صورت جداگانه و با قوانین متفاوت انجام می شود. داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۰۰ انتخاب خواهند داشت.

در ادامه نکات کلیدی برای انتخاب بهترین رشته ـ محل توصیه می شود از جمله :

۱ـ داوطلبان توجه کنند که انتخاب رشته، یک انتخاب موقتی نیست و تا آخر عمر با این رشته زندگی می کنید. پس صبر و حوصله به خرج دهید تا انتخاب رشته تان را با علم کامل انجام دهید. بهترین ترتیب اولویت‌بندی برای انتخاب رشته ـ محل ، چینش بر اساس علایق شخصی می‌باشد. در سیستم گزینش سازمان سنجش، رشته های انتخابی از بالا به پایین بررسی می شود و اولین رشته ای که نمره ی لازم در آن کسب شده باشد، به عنوان رشته ی قبولی شما اعلام می شود و شما مجاز هستید تنها در همان رشته ـ دانشگاه ثبت نام کنید.

۲ـ در دوره های روزانه دانشگاه های دولتی، شهریه توسط دانشجو پرداخت نمی شود. ولی در دوره های شبانه، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و خودگردان، دانشجو باید شهریه بپردازد. زمان و مکان کلاس های روزانه و شبانه یکجا و یکسان هست و در دوره های مجازی کلاس تشکیل نمی شود. هر فرد حداكثر دوبار مي تواند در رشته هاي روزانه پذيرفته شود. به اين معني كه اگر در رشتة روزانه اي قبول شد و انصراف داد، تنها يكبار ديگر مي تواند در رشته هاي روزانه پذيرفته شود. كسي كه در يكي از رشته هاي روزانه پذيرفته شود، خواه در آن رشته ثبت نام كند و بعد انصراف بدهد و يا حتي در آن رشته ثبت نام نكند، حق شركت در کنکور سراسري سال آينده (۱۳۹۹) را ندارد. هر داوطلب فقط مجاز به تحصیل در یک کد رشته ـ محل است و تحصیل همزمان در چند کد رشته ( به جز مشمولان آیین نامه استعدادهای درخشان) ممنوع است.

۳ـ بعضی از دانشگاه های دولتی، برای پاسخگویی به تقاضای داوطلبان و در برخی از رشته های خاص، دانشکده هایی را ایجاد کرده اند که به آنها « پــردیس» اطلاق می شود. شهریه ورود به پردیس بالا است وکل هزینه توسط دانشجو پرداخت می شود. در پردیس کلاس حضوری تشکیل و اساتید معتبر همان دانشگاه تدریس می کنند. در مدرک فراغت از تحصیل آنها « پردیس» خودگردان درج می شود. همه رشته هایی که در پردیس های خودگردان تدریس می شود، گزینش کشوری دارند یعنی از سهمیه بومی خبری نیست و سهم یک دانش آموز از دانشگاه یک شهر دیگر همان مقداریست که از دانشگاه شهر خودش سهم می برد. دقت داشته باشید پیش از انتخاب پردیس های خودگردان، از شهریه آن مطلع شوید. در صورت انصراف دانشجويان از تحصيل در پرديس هاي خودگردان و يا ظرفيت مازاد پس از ثبت نام و شروع به تحصيل، دانشگاه ها مبالغي را به عنوان خسارت از دانشجویان دريافت خواهند کرد که مبلغ خسارت بر اساس مصوبه هيأت امناي دانشگاه مربوطه است، پس حتما قبل از انتخاب پردیس های خودگردان در لیست انتخاب رشته تان، به این اعداد توجه کنید و با  خانواده خود مشورت کنید تا خدای ناکرده شانس قبولی در دانشگاه های دیگر را بخاطر نشناختن این دانشگاه ها و هزینه هایش از دست ندهید.

۴ـ در هر گروه آموزشی ( مثل ریاضی فیزیک، تجربی و …. ) چندین زیرگروه وجود دارد و هر زیرگروه شامل رشته های مشخصی است که این رشته ها در زیرگروه های مختلف با یکدیگر همپوشانی ندارند، یعنی هر رشته ای “فقط و فقط” در داخل یک زیرگروه است. همچنین ضرایب دروس در هر زیرگروه با زیرگروه دیگر متفاوت است. مجموعه رشته‌های تحصیلی را که ضریب دروس آنها یکسان است، تحت یک زیرگروه آموزشی دسته‌بندی می‌ شوند. درکنکور سراسری، گروه ریاضی ۳، گروه تجربی ۵، گروه علوم انسانی ۵، گروه هنر ۵ و گروه زبان‌های خارجی ۴ زیرگروه آموزشی دارند. هر داوطلب به تعداد زيرگروه ها، رتبه دارد. براي انتخاب هر رشته، بايد بدانيد آن رشته، در كدام زير گروه قرار دارد و وضعيت شما در آن زير گروه چگونه است. احتمال قبولي شما در زيرگروهي كه رتبة بهتري داريد (عدد كمتر) بيشتر است.

۵ـ در کارنامه اولیه کنکور، چندین رتبه از جمله رتبه کشوری، رتبه کل در سهمیه و رتبه در زیرگروه‌ها، به دو صورت رتبه کشوری بدون اعمال سهمیه و با اعمال سهمیه، داده می‌شود. رتبه کل و رتبه کشوری عملاً تأثیری در انتخاب رشته ندارند و صرفاً جهت اطلاع وضعیت داوطلب نسبت به کلیه شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود. ولی رتبه‌های ارائه ‌شده برای هر زیرگروه اهمیت زیادی در انتخاب رشته دارد، برای مثال چنانچه رتبه داوطلب در زیرگروه (۱) ،۱۱۰۰ و در زیرگروه (۲) ،۴۰۰ باشد و رشته مطلوب داوطلب جزو رشته‌های زیرگروه ۱ می باشد، داوطلب باید با توجه به رتبه زیرگروه ۱، (۱۱۰۰) انتخاب رشته ـ محل را انجام دهد.

۶ـ بهترین ساختار انتخاب رشته آن است که ۲۵ درصد انتخاب‌های اول خود را برای رشته و شهرهای ایده آل و مورد علاقه‌تان در نظر بگیرید، صرف‌نظر از آنکه شانس قبولی شما در آنها چقدر می باشد. حدود ۵۰-۵۵ درصد انتخاب‌های میانی را به رشته و شهرهایی که به رتبه شما نزدیکترند و ۲۰-۲۵  درصد انتخاب‌های پایینی را برای رشته و شهرهایی که در واقع کف قابل قبولتان می‌باشد، اختصاص دهید. این کف قابل قبول، شامل پایین‌ترین رشته و محل‌هایی‌اند که قبول شدن در آنها را به پشت کنکور ماندن و سربازی رفتن ترجیح می‌دهید.

۷ـ اگر دانش آموز در رشته ای که دیپلم گرفته است کنکور بدهد، تاثیر سوابق تحصیلی ۲۵ درصد و اگر در رشته دیگری کنکور بدهد، این درصد پایین تر است. توضیحات درصد سوابق تحصیلی برای هر رشته در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری آورده شده است.

۸ـ اگر مایل به انتخاب رشته های دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی هستید، کافیست کارت اعتباری این دانشگاه ها را تهیه کنید. این کارت را هم می توانستید در زمان ثبت نام کنکور تهیه کنید و اگر هم به هر دلیلی قبلا این کارت را تهیه نکرده اید می توانید هنگام انتخاب رشته نیز کارت علاقه مندی به شرکت در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را تهیه کنید. برای پرداخت هزینه، از صفحه اصلی وبگاه سازمان سنجش، از قسمت خرید کارت اعتباری می توانید اقدام کنید.

۹ـ اگر کیفیت برایتان خیلی مهم است و به هردلیلی می خواهید تعدادی از دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی را نیز انتخاب کنید، اولویت را به دانشگاه های غیرانتفاعی بدهید و پس از آن به سراغ موسسات غیر انتفاعی بروید. دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ، شمال آمل و سوره از نمونه های بارز دانشگاه های خوب غیرانتفاعی هستند. در موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی به دلیل اخذ شهریه، تعهد خدمت ندارید. در انتخاب خود ابتدا به رشته توجه کنید، سپس به دانشگاه. چون مهمترین مسئله این است که رشته ی مورد علاقه شما کدام است؟ تحصیل در رشته دلخواه در دانشگاه آزاد شهر خودتان، بهتر از تحصیل در یک شهر دور است، به دلیل مشکلاتی مثل دوری از خانواده و رفت و آمد (در صورتی که رشته های پرطرفدار مانند پزشکی و… اولویت شما نیست)

۱۰ـ ظرفیت دانشگاه های دولتی شبانه، حدود ۲۵ درصد ظرفیت دانشگاه های دولتی روزانه است. امکانات رفاهی مانند خوابگاه و وام دانشجویی به دانشجویان شبانه تعلق نمی گیرد، اما دانشجویان شبانه دقیقا سرکلاس هایی می نشینند که دانشجویان روزانه هم حضور دارند. ( فقط برروی کارت دانشجویی روزانه یا شبانه بودن درج می شود)

۱۱ـ دانشگاه های دولتی به ازای تحصیل رایگان از شما تعهد می گیرند که پس از پایان تحصیلات، به مدت یک یا دو برابر زمان تحصیل در داخل کشور خدمت کنید. این تعهد به خدمت فقط زمانی مشکل ساز می شود که دانشجو بعد از اتمام تحصیلاتش و برای ادامه تحصیل در مقطع بعدی خواهان خروج از کشور باشد. در این موارد فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی باید با پرداخت هزینه چند سال تحصیل رایگان، مدرک خود را آزاد کنند.

۱۲ ـ گروه های آموزشی شناور، زبان و هنر هستند. یعنی داوطلبان گروه های آموزشی ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی می توانند با توجه به علاقه شان، یکی یا هردو گروه آموزشی شناور را انتخاب کنند و در کنکورشان شرکت کنند ولی شرکت در آزمون بیش از یک گروه آموزشی، برای شما حق انتخاب بیشتری ایجاد نمی کند. یعنی تعداد انتخاب های شما حتی اگر در سه گروه آموزشی نیز شرکت کنید، همان ۱۵۰ تاست و بیشتر نمی شود. درواقع با بیشتر شدن تعداد گروه های آموزشی ای که در آن شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اید، صرفا تعداد رشته هایی که می توانید انتخاب کنید بیشتر شده و به طبع آن تعداد دانشگاه هایی که می توانید انتخاب کنید نیز بیشتر می شود. ولی تعداد انتخاب ها همان ۱۵۰ تاست و فقط یک فرم انتخاب رشته در اختیارتان می گذارند.

۱۳ـ سهمیه های کنکور سراسری شامل سهمیه مناطق( مناطق ۱، ۲ و ۳ ) ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه جانبازان و ایثارگران ، سهمیه آموزگاران ، سهمیه بهیاران ، خانواده شهید و … است، بنابراین هر داوطلبی می تواند یک سهمیه منطقه و یک سهمیه غیر از سهمیه مناطق داشته باشد. ظرفیت رشته ها بین سهمیه ها تقسیم می شود و داوطلبان هر سهمیه فقط باهم رقابت می کنند. اگر داوطلبی تنها مشمول سهمیه مناطق باشد، فقط با همان سهمیه گزینش شده و انتخاب هایش بررسی می شود. برای داوطلبان دو سهمیه ای، در کارنامه اولیه داوطلب یک رتبه در سهمیه غیر مناطق  و یک رتبه در سهمیه مناطق اعلام می شود اما در پذیرش نهایی، سهمیه ای اعمال می شود که شانس قبولی داوطلب در آن بیشتر باشد. بنابراین تنها یکی از سهمیه ها برای هر داوطلب در کنکور در نظر گرفته می شود. تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ بسیار قابل توجه و حیاتی است. در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ با سهمیه ای به نام بومی گزینی رو به رو هستیم. بومی گزینی به این معناست که در برخی رشته ـ محل ها ، اولویت با داوطلبانی است که در آن بوم قرار می گیرند. در همه حالات غیراز سهمیه کشوری ، شانس قبولی کسی که از سهمیه بومی گزینی برای یک رشته محل استفاده می کند، بیشتر از فردی است که از یک بوم دیگر برای همان رشته محل متقاضی است. برای مثال یک نفر از کرمان توانسته با رتبه ۱۲۰۰۰ منطقه ۳ و۴۵۰۰۰ کشوری در رشته پرستاری دانشگاه کرمان قبول شود اما داوطلبی از بوشهر با رتبه ۱۰۰۰۰ منطقه ۳ نتوانسته در همان دانشگاه و همان رشته قبول بشود. رتبه داوطلبان از سهمیه های مختلف، باهم قابل مقایسه نیست.

۱۴ـ ملاک های تعیین استان بومی

الف ) در صورتی كه محل اخذ مدرك تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه ( دبیرستان و یا هنرستان ) برای داوطلبان نظام جدید و محل اخذ مدرك پیش دانشگاهی و دو سال آخـردبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم در یک استان باشد ، داوطلب بومی آن استان تلقی می شود.

ب ) در صورتی كه محل اخذ مدرك تحصیلی سه سال آخر داوطلبی در یك استان نباشد ، استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی وی در نظر گرفته می شود.

ج ) داوطلبانی كه سه سال آخر محل تحصیل را در خارج از كشور گذرانیده اند ، استان محل تولد ، استان بومی اینگونه داوطلبان تلقی خواهد شد.

د ) داوطلبانی كه سه سال آخر محل تحصیل را خارج از كشور گذرانده اند و همچنین استان محل تولد ایشان نیز خارج از كشور بوده است ، استان بومی این قبیل داوطلبان تهـران خواهد بود.

اگر در تصميم گيري خود براي انتخاب رشته، در موقعيتي قرار گرفتيد كه بخواهيد بين يك رشتة بومي و غير بومي، يكي را انتخاب كنيد، بايد بدانيد كه احتمال قبولي شما در رشته هاي بومي بيشتر از رشته هاي غير بومي است

۱۵ـ اگر می خواهید دانشگاه ها را با هم مقایسه کنید، بهتر است رتبه آن دو دانشگاه را در رشته های یکسان مقایسه کنید. یکی از شاخص ها، مقایسه تعداد اعضاء هیئت علمی و تعداد “استاد تمام” های دو دانشکده است.

۱۶ـ دانشگاه های پیام نور مجوز فعالیت خود را از وزات علوم اخذ کرده اند و هر ساله مانند دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی در همه رشته ها غیراز رشته های پزشکی و پیراپزشکی پذیرش دانشجو دارند. ویژگی بارز دانشگاه های پیام نور کلاس های آن است که با توجه به متن اساسنامه، حضور در کلاس های نظری ( تئوری) ضروری نیست اما همه کلاس های عملی حضوراً برگزار می شود. اگر دانشگاه پیام نور امکانات داشته باشد کلاس های عملی را در دانشگاه های خودش برگزار می کند و اگر امکانات نداشته باشد در دانشگاه های با امکانات در مجاورش برگزار می کند.

۱۷ـ داوطلبانی که در دانشگاه های روزانه مجاز به انتخاب رشته هستند، می توانند رشته محل های دوره های شبانه و غیر حضوری را نیز انتخاب کنند. دوره روزانه بر شبانه، شبانه بر پیام نور، پیام نور بر موسسات غیرانتفاعی اولویت دارند. اگر شما در یک رشته روزانه قبول بشید، اما ثبت نام نکنید، محرومیت شرکت در کنکور سراسری سال بعد ایجاد می شود. در صورت انصراف از رشته های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و نیمه حضوری شما از شرکت در کنکور سال آینده محروم نمی شوید.

۱۸ـ دوری و نزدیکی کد رشته ـ محل انتخابی تا محل زندگی خود و داشتن یا نداشتن خوابگاه را در نظر بگیرید. با توجه به گزینش بومی دانشگاه ها، رشته محل های شهر های اطراف محل زندگی شما اهمیت بیشتری دارند.

۱۹ـ داوطلبان گروه علوم تجربی علاوه بر رشته های زیر گروه پزشکی شامل دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی، حتما به رشته های زیر گروه پیراپزشکی مثل علوم آزمایشگاهی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی، پرتوشناسی (رادیولوژی)، اتاق عمل، هوشبری، پرستاری و … نیز نیم نگاهی داشته باشید. بعد از رشته های پزشکی، این رشته ها، جزء رشته های دارای بازار کار خوب و با درآمد مناسب هستند. رشته های شیمی و زیست شناسی بهترین رشته برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند. برخی از دانش‌آموزان فقط به چند رشته‌ی خاص فکر می‌کنند. وکیل، روانشناس و حسابدار و مدیریت، شغلهای مورد علاقه داوطلبان علوم انسانی است. اما در کنار این رشته ها، رشته هایی وجود دارد که کمتر به چشم می آیند، ولیکن آینده کاری خوبی دارند، رشته هایی مانند علوم سیاسی، علوم اجتماعی، روابط عمومی و ….

۲۰ـ ظرفیت ویژه فرهنگیان : مجاز شدن برای انتخاب رشته، صرفا برای کسانی است که در ثبت نام اولیه کنکور سراسری خود را شاغل رسمی یا پیمانی در آموزش و پرورش معرفی کرده باشند. دقت کنید مجاز شدن در این گونه دانشگاه ها با مجاز شدن برای مراکز تربیت معلم متفاوت است. تحصيل در آموزش عالي تمام وقت است. كارمندان دولت تنها با موافقت نامة رسمي و بدون قيد و شرط محل اشتغال خود مبني بر شركت در تمام فعاليت هاي آموزشي می توانند تحصيل نمايند.

۲۱ـ به رشته های زیر گروهی که در آن نمره ی بهتری کسب کرده اید، توجه بیشتری داشته باشید. بعضی رشته ها محدودیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، به آنها توجه داشته باشید. به شرایط پذیرش دانشجو و شرایط خاص بعضی رشته ها مانند: گرایش خاص، جنس پذیرش، امکان تغییر رشته یا جابجایی و ظرفیت پذیرش دقت کنید. بهتر است رشته های شبانه خود را در شهر خود یا شهر های نزدیک انتخاب کنید. امکان انتقال یا تغییر رشته از سایر دوره ها به دوره روزانه وجود ندارد. کد رشته ـ محل را فقط از گروه آزمایشی خودتان انتخاب کنید. به توانایی مالی خانواده در انتخاب مواردی مثل پردیس توجه کنید. در فرم انتخاب رشته، کد رشته ـ محل های تکراری را وارد نکنید، با این کار هیچ تاثیر بیشتری در قبولی خود ایجاد نمی کنید.

۲۲ـ رشته های بدون آزمون را همه ميتوانند انتخاب كنند، حتي كساني كه در آزمون سراسري ثبت نام نكرده اند يا در جلسه آزمون غايب بودند. ملاک قبولی در اين رشته ها فقط سوابق تحصيلي( معدل كتبي ديپلم) است.

۲۳ـ پذيرفته شدگان با استفاده از سهميه منطقه يك در رشته هاي تحصيلي دوره روزانه، برابر مدت تحصيل تعهد خدمت دارند.كساني كه با استفاده از سهمية مناطق دو يا سه، در رشته هاي روزانه پذيرفته شوند، بايد به مدت دو برابر مدت تحصيل در مناطقي كه سازمان هاي مربوط تعيين مي كنند، خدمت نمايند. داوطلبان مناطق دو يا سه اگر حداقلِ نمرة منطقة يك را داشته باشند، تعهد آنها برابر مدت تحصيل خواهد بود.كساني كه با استفاده از سهمية مناطق محروم قبول مي شوند، تعهدات خاص خود را دارند. انجام اين تعهد ها براي آقايان بعد از دورة سربازي است. بورسيه هاي نهادها و وزارتخانه ها موظفند طبق قراردادي كه با سازمان يا وزارت متبوع دارند، عمل نمايند.

۲۴ـ كسي كه يكبار در رشتة روزانه اي فارغ التحصيل شده است، نمی تواند براي بار دوم به طور رایگان در رشتة روزانه مشغول به تحصيل شود و تنها با پرداخت شهریه ممکن است. دانشگاه ها و مؤسسا ت آموزش عالي، از لحاظ تأمين مسكن و خوابگاه و پرداخت كمك هزينة تحصيلي، به دانشجويان تعهدي ندارند، البته در اين خصوص تلاش می کنند.

نکات ارائه شده بر اساس تجربیات سال های قبل کنکور تهیه شده و ممکن است در سال ۱۳۹۸ تغییراتی داشته باشد لذا ملاک عمل مفاد دفترچه انتخاب رشته سال ۱۳۹۸ می باشد که باید بدقت مطالعه شود.

منبع : اینترنت

2 دیدگاه برای “۲۴ نکته مهم در انتخاب رشته ـ محل کــنکور سـراسری ۱۳۹۸

 1. سلام
  محمدی هستم
  سایتتون رو بررسی کردم
  محتواهای خوبی نوشتین
  سایتتون سرعت مناسبی داره
  من هم مثل شما سایت هام رو با وردپرس می سازم
  وردپرس واقعا محشره و خیلی زود با وردپرس میشه اومد تو صفحه اول گوگل
  یک موردی که من تو سایت شما دیدم اینه که تعداد بک لینک هاتون خیلی کمه
  برای همین هم هست که تو تعداد زیادی کلمه کلیدی مهم تو صفحه اول گوگل نیستید
  راستی یادم رفت بگم ، من متخصص سئو هستم
  اگه یه مقدار در مورد بک لینک سازی فعالیت کنید ، مطمئنا نتیجه های فوق العاده ای می گیرید

  یه سایت هست بک لینک رایگان و پر قدرت رو برای مدت محدود برای دانلود قرار داده
  یه رپرتاژ خبری هم به ارزش ۴۰۰ هزار تومان داره رایگان میده

  پیشنهاد می کنم حتما دانلود کنید مختص سایت های وردپرسی مثل شماست
  تا هنوز بر نداشتن ، برید دانلود کنین

  لینک دانلود اگه اشتباه نکنم این بود

  https://co10.ir/product/free-backlinks-reportage/

  1. سلام
   خیلی خوشحال هستم با شما آشنا میشم. از رهنمود های شما سپاسگزارم. پیشنهاد شما به مدیر محترم فنی سایت محول شد تا پیگیری نماید. باز هم از حسن نظر جنابعالی تشکر می نمایم. مجتبی یعقوبی ۹۸۰۸۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: