راهکارهای انتخاب ساز موسیقی برای فرزندان

مقدمه

امروزه والدین بسیار علاقه مند هستند که اولین قدم در آموزش موسیقی کودک خود را بردارند، اما با این پرسش روبرو هستند که بهترین سن آموزش موسیقی برای کودک، از چه زمانی شروع میشه؟ و معمولاً با چه سازی؟ برای آموزش موسیقی، ساز‌های متنوعی از جمله ساز‌های ایرانی و غربی وجود داره که آموزش را می‌توان با هر کدام از آنها آغاز کرد و هیچ سازی پیش نیاز ساز دیگر نیست. خانواده سازهای غربی تعداد بسیاری از سازها را شامل می شود، از سازهای کوبه ای گرفته تا سازهای بادی و زهی. اگر بخواهیم از سازهایی که در سراسر دنیا دارای محبوبیت هستند صحبت کنیم، بی شک ساز “پـیـانـو” در راس همه آنها می باشد. هر فرد باید در درون خودش جستجو کند تا متوجه شود که با چه سازی و چه صدایی می‌تواند ارتباط بهتری برقرار کند و به چه سبکی از موسیقی علاقه دارد. برای آموزش موسیقی، چه کودک و چه بزرگسال، تمرین و تکرار زیاد لازم هست و این تمرین و تکرار مستمر، آنها را به آدمهای صبور تبدیل میکنه و در یک کلام، پشتکار، علاقه و تمرین برای موفقیت در موسیقی خیلی تعیین کننده است.

 

سن شروع یادگیری موسیقی

كودكان از زمان تولد، توانایی شنوایی فوق‌العاده‌ای دارند كه به آنها اجازه می‌دهد اصوات مختلف را از هم تشخیص دهند. زمان آموزش موسیقی به کودکان از ۵ سالگی شروع می شود، اما معمولا آموزش موسیقی به دو رده سنی زیر ۷ سال و بالای ۷ سال طبقه بندی می شود.

کودکان زیر ۷ سال بهتر است که موسیقی را با  کلاس‌های “ ارف “  شروع کنند. در کلاس‌های ارف، ساز‌های بلز و فلوت آموزش داده می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده کودکانی که موسیقی را با کلاس‌های ارف شروع می‌کنند در آینده کمتر احتمال دارد که موسیقی را در وسط راه رها کنند. کودکان زیر ۱۲ سال که آموزش موسیقی رو شروع می‌کنند، همواره از حافظه کلامی بهتری برخوردار هستند. قابل ذکر است که انتخاب ساز و روش آموزش آن در سنین مختلف، بسیار مهم بوده و باید مورد توجه ویژه والدین قرار بگیرد.

۳۰,۰۰۰ ریال – خرید
error: