آشنایی با صنعت مرغداری در ایران۱

در دنیا مادی موجود زنده‌ای به نام «« جوجه »» ، صنعتی را پایه‌گذاری کرده که حاصل آن تولید ۹۰ میلیون تن مرغ در سال است که ۱۱ میلیون تن آن تجارت می‌شود. صنعت طیور، جزو بزرگترین صنایع و از ارکان مهم اقتصادی کشور ایران هست،

صنعت مرغداری از ۶  فعالیت اصلی زیر تشکیل شده است:

۱ـ پرورش مرغ لاین                         4ـ تولید جوجه یک روزه                           

۲ـ پرورش مرغ اجداد                      5ـ پرورش مرغ تخمگذار

۳ـ پرورش مرغ مادر                         6ـ پرورش مرغ گوشتی      

و پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار، مهمترین فعالیت این صنعت تلقی می شود.

این صنعت پس از انقلاب اسلامی با رشد ۷۰۰ درصدی همراه بوده است. صنعت مرغداری می تواند صدها واحد اقتصادی از جمله موسسات جوجه‌کشی، کشتارگاهی، تولیدی، خدماتی، بهداشتی و دامپزشکی را  فعال کند. صنعت مرغداری گوشتی کشور با ۱۱ هزار میلیارد ( ۱۱تریلیون ) تومان گردش مالی، جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کشور دارد. این صنعت با تولید ۲ میلیون تن گوشت مرغ با هزینه بیش از ۱۴۰ میلیارد ریال، نقش موثری در تغذیه مردم

دارد. گردش مالی این صنعت در بخش تولید جوجه یک روزه (تولید یکمیلیارد جوجه یک‌ روزه در سال) ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال برآورد می‌شود.

براساس آمارها ایران مقام هفتم تولید مرغ گوشتی دنیا و رتبه نخست خاورمیانه را در اختیار دارد. سرانه مصرف این نوع گوشت در ایران، ۲ برابر سرانه مصرف جهانی است. براساس آمارهای رسمی، مصرف سرانه گوشت مرغ در دنیا ۵/۱۱ کیلوگرم است، در حالی که سرانه مصرف گوشت مرغ در ایران ۲۵ کیلوگرم است.

براساس نتایج حاصل از اجرای طرح آمارگیری از فعالیت مرغداری های پرورش مرغ گوشتی در سال ۱۳۹۴، (جداول پیوست) که توسط مرکز آمار ایران انجام شد، تعداد ۱۲۵۷۳ واحد مرغداری فعال و ۵۵۲۰ واحد غیر فعال در کشور شناسایی شده است. خراسان جنوبی با توسعه و گسترش واحدهای پرورش مرغ به یکی از قطب های تولید گوشت سفید در کشور تبدیل شده است.

منبع : خبرگزاری ها

تدوین :   مجتبی یعقوبی  سایت www.tanourefekr.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: