انتخاب کارگزاری و سبدگردانی سهام در بازار بورس

انتخاب کارگزاری و سبدگردانی سهام در بازار بورس

در بازار سهام (بورس) نزدیک به ۷۰۰ شرکت کوچک و بزرگ وجود دارند که سهام تعداد زیادی از آنها معامله می‌شود و نزدیک به ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) از طریق شرکت‌های حاضر در این بازار ایجاد می‌شود و اثرگذاری بالایی در اقتصاد کلان کشور دارند. تغییرات شاخص بورس به ‌صورت پیوسته مورد رصد فعالان اقتصادی قرار می‌گیرد. بورس آینه تمام نمای اقتصاد کشورها است و کوچکترین تغییر در وضعیت اقتصادی آنها، اثر خود را در بورس نشان می‌دهد.

کــارگـزاری‌ها

کارگزاران، اشخاصی حقیقی یا حقوقی هستند که نقش واسطه بین خریدار و فروشنده را در بازار بورس بازی می کنند. آنها وظیفه یافتن خریدار برای فروشنده و فروشنده برای خریدار را به عهده دارند و عامل تطابق عرضه و تقاضا هستند و به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند.

کارگزاران به ‌عنوان نهاد واسط بین خریداران و فروشندگان، به معامله(داد و ستد) سهام می‌پردازند و در مقابل، درصدی از ارزش ناخالص معامله را تحت عنوان حق‌العمل(کارمزد) دریافت می‌کنند. خرید و فروش سهام شرکت های بورسی در بازار، فقط توسط کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار انجام می‌شود. یعنی هر کسی که علاقمند به فعالیت در بازار بورس است، باید یک کارگزار مناسب برای خودش انتخاب کند.

شرکت‌های کارگزاری با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، علاوه برانجام معامله اوراق بهادار برای خریداران و فروشندگان، به ارائه خدماتی مانند مشاوره تخصصی، سبدگردانی و تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌پردازند.

سرمایه‌گذار به دو روش مستقیم و غیر مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام شرکت‌ها می‌کند. در روش مستقیم سرمایه گذار با افتتاح حساب نزد کارگزاری‌ها به صورت مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام می‌کند. در روش غیرمستقیم، سرمایه گذار مدیریت سرمایه خویش را به افراد متخصص و باتجربه واگذار می کند. درحال حاضر دو روش رسمی « سبدگردانی اختصاصی» و « صندوق سرمایه گذاری مشترک» جهت مدیریت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار وجود دارد.برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

pdf download

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: