بازار، انواع بازار و بورس اوراق بهادار

بازار، انواع بازار و بورس اوراق بهادار

چه تصوری از حضور در بازار بورس دارید؟

با چه اندوخته‌ای می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟

آیا برای سرمایه گذاری موفق در بورس، تضمینی وجود دارد؟

آیا با شروع سرمایه گذاری در بورس ثروتمند می‌شویم؟

آیا بورس محملی برای سرگرمی و یا کسب سود و زیان­های شانسی و اتفاقی است و یا یک بستر مناسب اقتصادی در جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور می باشد؟ ….

بــازار :

بازار مکانی هست که در آن خرید و فروش صورت می‌گیرد. هرگاه شرایطی برقرار شود که بین خریدار و فروشنده توافقی انجام و معامله‌ای صورت بگیرد، بازار تشکیل شده است.

به‌ طورکلی در بازار ۲ نوع دارایی مورد معامله قرار می‌گیرد:

الف ـ دارایی فیزیکی و واقعی:  دارایی هایی مانند: زمین، ساختمان و انواع کالا.

ب ـ دارایی مالی:  دارایی‌های اسنادی مانند سهام و  اوراق مشارکت.

در یک طبقه بندی کلی، دارایی به دو نوع « واقعی»  و « مالی » تقسیم بندی می شود. خودرو یک دارایی واقعی( مشهود) یا فیزیکی است، اما سهام کارخانه خودروسازی، یک دارایی مالـی است، یک پاکت سیمان، دارایی واقعی است، اما سهام کارخانه سیمان سازی یک دارایی مالی است.

به طور کلی بازارهای مالی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند :

۱ـ سهام  (Stock)           2ـ کالا (Futures)           3ـ ارز (Forex)

بــــورس :

بورس بازاری است که درآن، انواع دارایی های مالی خرید و فروش می شود. دارایی هایی مثل سهام کارخانه سیمان سازی، خودروسازی، مخابرات، بانک و … این بازار قانونی، مطمئن و پیشرفته است. در بورس اوراق بهادار، دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق مشارکت و . مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار بورس و اوراق بهادار در مقایسه با رشد تورم، از بازدهی مناسب برخوردار می­باشد.

بورس کالا، بازار متشکل و منسجمی است که تعداد زیادی از فروشندگان، کالای خود را عرضه و کالای مربوطه پس از  کارشناسی و قیمت‌گذاری، به خریداران ارائه می‌شود. در این بورس معمولا مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر بورس کالایی را با نام کالایی که درآن معامله می‌شود می‌شناسند. مثلا بورس نفت، بورس گندم، پنبه، برنج، زعفران، برخی از فلزات اساسی و . بورس کالا به بازار فیزیکی و بازار ابزار مشتقه تقسیم می‌شود.

بورس فلزات: در این بازار انواع فلزات شناخته شده با مشخصات معین و با ابزارهای متنوع مالی معامله می شوند. بورس فلزات تهران در نیمه دوم سال ۱۳۸۲ افتتاح شد. معروفترین بازار فلزات دنیا، بورس فلزات لندن(LME) است که فلزاتی چون آهن، آلومینیوم و روی در آن داد و ستد می شود.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: