توصیه های مدیر ارشد فیس بوک به زنان

شریل سندبرگ، مدیر ارشد اجرایی فیس‌بوک، نویسنده پرفروش ترین کتاب مدیریتی سال ۲۰۱۳ با عنوان « زنان به پیش » است. وی خواستار مبارزه اصولی با تبعیض و کلیشه‌های جنسیتی آزاردهنده در اجتماعات بشری است. او در سخنرانی‌هایش به شدت از استفاده ابزاری از زنان انتقاد می‌کند و آن را از موانع موفقیت زنان می‌شمارد. در فرازهایی از این کتاب آمده :

۱ـ من این کتاب را نوشته‌ام تا زنان را تشویق کنم رویاهای بزرگ داشته باشند. از میان موانع راهی باز کنند و به ظرفیت کامل خود برسند.

۲ـ هرگز مدافع این نیستم که همه ما باید اهداف یکسان داشته باشیم، پس هر فرد باید خط سیر یگانه خود را ترسیم و تعیین کند که کدام هدف مناسب زندگی، ارزش‌ها و رویاهای او است.

۳ـ این سه واژه کوچک « همه چیز داشتن» که در سخنرانی‌ها، تیترها و مقالات رد و بدل می‌شود، شاید هدفش آموزش بلندپروازی باشد، اما در واقع باعث می‌شود همه ما طوری احساس کنیم که انگار کم آورده‌ایم و هرگز زنی یا مردی را ملاقات نکرده‌ایم که گفته باشد «بله! من همه چیز دارم» و عقلانی نیز همین است که هیچ‌کس نمی‌تواند همه چیز داشته باشد. اصولا مفهوم همه چیز داشتن مخالف قوانین اساسی اقتصاد و عقل سلیم است.

۴ـ همه ما محدودیت‌هایی واقعی داریم و به جای اندیشیدن به این پرسش که « آیا می‌توانیم همه‌چیز داشته باشیم؟» باید پرسش کاربردی‌تر، « آیا می‌توانیم همه کار بکنیم؟» را از خود بپرسیم و البته اینجا نیز باز پاسخ «نه» است. هریک از ما همواره انتخاب‌هایی بین کار، خانواده ، ورزش، استراحت و… انجام می‌دهد.

۵ـ والد بودن به معنای انجام سازگاری، سازش و فداکاری هر روزه است. برای بیشتر مردم فداکاری و سختی گزینه نیست، بلکه ضرورت است.

۶ـ زنان باید در انتخاب شریک زندگی‌شان بسیار دقت کنند و کسی را پیدا کنند که شریکی برابر باشد و بتواند به‌ عنوان یک همسر خوب، تعهد و مسئولیت‌های زندگی مشترک را به عهده بگیرد.

۷ـ بعضی دختران گاه با تصور آنکه بار اصلی زندگی بر دوش مردان است، تلاشی برای رسیدن به موفقیت‌های کاری یا شخصی نمی‌کنند و گاه حتی ناخواسته، جاه‌طلبی‌های حرفه‌ای‌شان را نیز از دست می‌دهند. امیدوارم که هر زنی اهداف خود را مشخص کند و با ذوق به آنها دست یابد و امیدوارم که هر مردی وظیفه‌اش را در پشتیبانی از زنان در محل کار و در خانه انجام دهد. با بهره‌گیری از استعدادهای کل جمعیت، سازمان‌های ما بهره‌ورتر و خانه‌های ما شادتر خواهند شد و فرزندانی که در آن خانه‌ها بزرگ می‌شوند، دیگر با قالب‌های ذهنی تنگ‌نظرانه عقب نگه داشته نخواهند شد.

۸ـ زنان باید بدون هراس از داوری فرد یا جامعه و با تمام توان و نیرو برای دگرگون کردن وضعیت فعلی پا پیش نهند و با تایید و پشتیبانی یکدیگر، بیشترین سهم را در دستیابی به تعادل و از بین رفتن نگاه جنسیتی منفی در جامعه شغلی و اجتماعی داشته باشند.

همه افراد جامعه باید متقاعد شوند که خیر عمومی در گرو حرکت دوشادوش مردان و زنان جامعه است و تلاش همگانی باید معطوف به توانمندسازی زنان باشد، طبیعی است که بار اصلی چنین کاری بر دوش خود زنان است و درواقع مولف کتاب تلاش کرده همگان را برای تحقق یک هدف، هم‌صدا کند و به ما می‌گوید اگر در افزودن صدای زنان بیشتری به بالاترین سطوح موفق شویم، فرصت‌ها را توسعه و رفتار عادلانه‌تری را برای همگان بسط داده‌ایم و این طرحی است موثر برای ارتقای منزلت اجتماعی زنان و افزایش مفاهمه بین زن و مرد، پس زنان به پیش!

منبع : سایت عصر ایران

تدوین : مجتبی یعقوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: