ذهن نیمه هوشیار

ذهن نیمه هوشیار

قــوه تـخیل خــلاق :

لازم نیست به سنجاب، تهیه آذوقه را یاد بدهید و لازم نیست یاد بگیرد که برای زمستانش آذوقه جمع کند. سنجابی که در بهار به دنیا آمده، هرگز زمستان را تجربه نکرده است و با این حال پائیز او را می بینیم که به حکم غریزه، برای ماه های زمستان که غذا پیدا نمی شود، آذوقه انبار می کند.

اما انسان ابزاری دارد که حیوان ندارد و آن «« قوه تخیل خلاق »» است. می تواند با قوه تخیل خود، هدف های گوناگونی را محقق سازد. تنها انسان می تواند با استفاده از قوه تخیل و توانایی تصورکردن، مکانیزم موفقیت خویش را هدایت کند. استعداد قوه تخیل، سرچشمه عظیم فعالیت انسان و منبع اصلی پیشرفت اوست. با از بین بردن این استعداد، انسان هم ردیف حیوانات می شود.

ذهـن نیـمه هـوشیار:

علم نوپای سیبرنتیک با دلیل و مدرک ثابت می کند « ذهن نیمه هوشیار» هرگز ذهن نیست، بلکه یک مکانیزم و بهتر بگوئیم یک « مکانیزم خلاق هدف جوست » که از مغز و دستگاه اعصاب تشکیل می شود و به فرمان ذهن و در جهتی که او تعیین می کند، به کار می افتد. این مکانیزم خلاق درون شما، قائم به شخص نیست. خود به خود و بدون دخالت شما، در جهت رسیدن به هدف هایی که شما برایش در نظر گرفته اید، موفقیت، خوشبختی یا شکست و بدبختی کار می کند. هدف مکانیزم خلاق، دستیابی به « تصاویر ذهنی» است که با استفاده از « قوه تخیل » ایجاد می کنید. مغز و دستگاه عصبی انسان دارای مکانیزم هدف جویی است که بطور خودکار برای رسیدن به یک هدف بخصوص، درست مثل موشک که راه خود را بسوی هدف می یابد، فعالیت می کند. با انتخاب هدف و کشیدن ماشه ی عمل، مکانیزم خودکار فعال می شود. مکانیزم خلاق می تواند در یافتن جواب های مسائل، در اختراع، در سرودن شعر، در مدیریت یک موسسه تجاری، در فروش کالا، در پیدا کردن افق های جدید دانش، در رسیدن به آرامش خیال و پرورش شخصیت بهتر و یا رسیدن به موفقیت در هر نوع فعالیتی به شما کمک کند.

هــدف گــذاری : هدف های مورد علاقه خود را فهرست کنید. اگر هدف اصلی شما، آغاز یک فعالیت اقتصادی است، با میل و رغبت تمامی زوایای مسئله را بررسی کنید. مکانیزم خلاق شما به کار می افتد و ردیابی که قبلاً درباره اش صحبت کردیم، در میان اطلاعات انباشت شده پاسخی را برایتان پیدا می کند.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: