راز شاد زیستن

راز شاد زیستن

مـقدمـه :

هر فكري كه از ذهن شما مي گذرد، به سرعت بر تركيبات شيميايي بدن شما تاثير مي گذارد. غيرممكن است كه بتوانيم به طور همزمان هم مضطرب، پريشان و وحشت زده و هم شاد و تندرست باشيم. جسم برده ذهن است و ذهن نقش مهمي در شادی و سلامت بدن ما دارد. ذهن انسان شبيه آهنرباست و هر چه را به آن فكر مي‌كنيد به خود جذب مي‌كند. ذهن ما ، افكار غالب و اصلي ما را مي‌گيرد و با اين تصور كه اين افكار اهداف ما هستند، ما را درجهت رسيدن به آنها سوق مي‌دهد. داشتن يك ذهن شاد، درست مانند نگه‌داشتن يك جسم سالم به تلاش فراوان نياز دارد.

شادی و خوشحالی عادتی ذهنی است، می توان آن را کاشت و پرورش داد. شاد نگهداشتن اندیشه را می توان در فضای آرام با تمرین منظم بوجود آورد. شادی و خوشبختی، اتفاقی نصیب کسی نمی شود، برعکس خود شما در باره آن تصمیم می گیرید. اگر منتظر هستید تا خوشبختی خود را به شما برساند، یا اینکه برحسب اتفاق نصیب شما شود یا دیگران آنرا برایتان بیاورند، احتمالاً باید همه عمر را به انتظار بگذرانید.

شاد بودن هميشه هم آسان نيست. شاد بودن يكي از بزرگترين مبارزات ما در ميدان زندگي است و گاه مي‌تواند در پافشاريها، انضباط فردي و تصميمات ما اختلال ايجاد كند. از آنجايي كه خود فرد انديشه‌هايش را انتخاب مي‌كند، ميزان شادي خود را نيز خود او تعيين مي‌كند.

تمرین شماره ۱ ـ خاطرات شادی بخش گذشته را به یاد بیاورید.

براي شاد بودن بايد بر افكار شاد تمركز كنيد. اگر به گذشته فکر می کنید، تنها صحنه های شادی آفرین و دلچسب را به خاطر بیاورید. همه روزه «یادآوری خاطرات شاد و دلچسب گذشته را تمرین کنید». باید اینکار را مثل ورزش صبحگاهی بطور مرتب انجام دهید و تدریجاً بر زمان این ورزش روانی بیفزائید. شادی های گذشته را به خاطر آورید، هرچه بتوانید جزئیات بیشتری در ذهن به یاد آورید، موثرتر خواهد بود.

تمرین شماره ۲ ـ در زمان حال زندگی کنیم.

براي شاد بودن بايد در زمان حال زندگي كنيم، اما ما دائماً براي شادي هاي آينده نقشه مي‌كشيم. وقتي ما بزرگ مي شويم، هنر فكر كردن توام با نگرانی را ياد مي‌گيريم، اجازه مي‌دهيم مشكلات گذشته و آينده در زمان حال انباشته شود و در نتيجه زمان حال را از دست مي‌دهيم. تمام لحظات ما صرف برنامه‌ريزي براي آينده متفاوتي مي شود. آيا درست است که شادي خود را به آينده‌اي دور و رويايي موكول کنیم؟ كودكان تماما بر زمان حال تمركز و درگير فعاليت هاي حاضر خود هستند كه مي‌‌تواند تماشاي يك سوسك، نقاشي كردن، ساختن قصر ماسه‌اي و يا هر چيز ديگر باشد. فراموش نکنیم که توانايي ما براي زيستن در زمان حال، شادی، آرامش ذهني و كارآيي فردي ما را افزایش مي دهد. زمان واقعا وجود خارجي ندارد و چيزي جز يك مفهوم انتزاعي در ذهن ما نيست.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: