روانشناسی تصویر ذهنی اشرف مخلوقات

روانشناسی تصویر ذهنی اشرف مخلوقات

مقدمه :

شما هم مانند اغلب مردم دنیا، انسان های معمولی هستید و با این حال تصویر خداوند در روی زمین، که پیکری اعجاب انگیز و مغزی متفکر و احساسات و نیازها و آرزوهای گوناگون دارید. شما به لطف قوه ی ذهنی منحصر به فرد خود، پای از حیطه زندگی حیوانی بیرون گذاشته و به لطف خداوند عالم، به ابزاری مجهز هستید که می توانید خوشبختی را در آغوش بگیرید، ایـن ابــزار مـهم، تصـور و افــکار شماست.

افکار شماست که رویدادها را، خوب و بد تفسیر می کند. براستی همه چیز مربوط به افکار شماست، می تواند زندگی را مملو از شادی و یا پر از فلاکت و بدبختی کند. پس باید فکر کنید که انسانی ارزشمند هستید. باید به خودتان نمره قبولی بدهید. می توانید اتومبیل بنز و خانه گران قیمت بخرید و بدبخت باشید … و یا تصاویر ذهنی خود را تقویت کنید و شاد و راضی باشید. یک قلم و کاغذ بردارید و آینده ایده آل خود را طراحی و به تصویر بکشید.

تـصویر ذهـنی :

تصویر ذهنی، همان تصوری است که از خویشتن دارید و در اثر تجارب گذشته، موفقیت ها و شکست هایی که داشته اید، حقارت ها، پیروزی ها و رفتاری که سایرین، بخصوص در دوران کودکی با شما کرده اند، شکل گرفته اند. از مجموعه ی این تجربه هاست که در ذهن، یک « مـن » (یا یک تصوری از خویش) می سازید که حالت حقیقت پیدا می کند. در وجودش تردید نمی کنید، آن را حقیقی می پندارید و با توجه به آن رفتار می کنید. « تصویر ذهنی» خمیر مایه اصلی شخصیت و رفتار شما هست.

برای رسیدن به زندگی منطقاً رضایت بخش، محتاج یک تصویر ذهنی واقع بینانه و شایسته هستید. به « منی » احتیاج دارید که با واقعیت، مطابقت داشته باشد، تا بتوانید بطور موثر در دنیای حقیقی زندگی کنید، باید خود را بشناسید. از نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشید. تصویر ذهنی شما باید حدود «منطقی» شما باشد، نه بیش از آنچه هستید و نه کمتر از آن. تصویر ذهنی قابل تغییر است. تجربه نشان داده است که برای تغییر تصویر ذهنی و شروع یک زندگی جدید، هیچوقت دیر نیست. با تغییر تصویر ذهنی، شخصیت و رفتار ما نیز تغییر می کند. ایجاد هر تغییر محسوس در تصویر ذهنی، دست کم ۲۱ روز طول می کشد.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: