علی دایی، اسطوره فوتبال ایران در نقش کارآفرین

عــلی دایــی در سال ۱۳۴۸ در شهرستان اردبیل، محله خیرال متولد شد. وی فوتبال را از باشگاه‌های کوچک شهر اردبیل همچون استقلال و شهرداری اردبیل آغاز کرد. سال ۱۳۶۷ در رشته متالورژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته و در بهمن ماه سال ۱۳۷۱در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد. او پس از قبولی در رشته مهندسی متالوروژی دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران، به تیم تاکسیرانی تهران و بانک تجارت پیوست و در این تیم بود که برای اولین بار به تیم ملی دعوت شد. وی هم اکنون دارای همسر و دو دختر به نامهای نورا و دنیز می باشد.

عضـویت در تـیـم های باشگاهی

فهرست اسامی تیم های باشگاهی، که علی دائی عضو آنها بوده، عبارتند از :

سلمان آباد اردبیل، استقلال اردبیل، تاکسیرانی تهران، بانک تجارت تهران، پرسپولیس تهران، السد قطر، آرمینیا بیلهفلد آلمان، بایرن مونیخ آلمان، هرتا برلین آلمان، الشباب امارات، پرسپولیس تهران، صبا باطری تهران، سایپای البرز.
فرانس بکن‌بائر رییس باشگاه بایرن مونیخ، علی دائی را انتخاب و وی را مهاجمی در سطح جهانی معرفی کرد. حضور دایی در بایرن مونیخ آلمان نقطه‌ اوج فوتبال وی بود، زیرا پیش از او حضور بازیکنی ایرانی و حتی آسیایی، در یک باشگاه معتبر، نظیر بایرن مونیخ سابقه نداشت. دایی به همراه بایرن مونیخ تا فینال جام باشگاه‌های اروپا رفت و در نهایت مدال نقره آن بازی‌ها را به دست آورد. سپس به تیم هرتا برلین آلمان پیوست و با پوشیدن

پیراهن شماره ۹ از اصلی‌ترین بازیکنان این تیم بود. دایی با هرتا برلین هم در جام باشگاه‌های اروپا بازی کرد و دو بار دروازه چلسی و یکبار دروازه آث میلان را گشود.

مجله معتبر ورلدساکر، علی دایی را به عنوان یکی از ۵۰ اسطوره زنده فوتبال جهان انتخاب و معرفی کرد. در میان این اسطوره ها نام پله، ماریو زاگالو، زیکو و روماریو از برزیل، فرانس بکنباوئر، گردمولر و کارل هاینس رومنیگه از آلمان، میشل پلاتینی و زینالدین زیدان از فرانسه، دیهگو مارادونا، ماریو کمپس و دانیل پاسارلا از آرژانتین، پائولو روسی، دینو زوف و فرانکو بارزی از ایتالیا، مارکو فانباستن از هلند، بابی چارلتون از انگلیس، اوزهبیو از پرتغال، و رائول از اسپانیا دیده میشود. مجله انگلیسی ورلدساکر یکی از معتبرترین و قدیمی ترین نشریات ورزشی دنیاست که هر سال بهترین بازیکن و مربی فوتبال دنیا را انتخاب و معرفی می کند.

حضور در تیم ملی

علی دایی همواره بازیکن اصلی تیم ملی و در مقاطعی کاپیتان آن بود. وی رکورد بیشترین بازی ملی و بیشترین گل زده تاریخ تیم ملی را دارد. گل‌های زده او در میان تمام تیم‌های جهان نیز اول است. او به همراه تیم ملی ایران، در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان به میدان رفت و در ۵ بازی شرکت کرد. در جام جهانی ۱۹۹۸ پاس دایی بود که زمینه ساز، زدن گل مهدوی‌کیا

به آمریکا شد. همچنین روز ۲۴ آبان ۱۳۸۳و در مسابقات مقدماتی راهیابی به جام جهانی، ۴ بار دروازه لائوس را گشود. دایی ۱۰۹ گل ملی در کارنامه خود دارد و با فاصله زیادی، بهترین گلزن بازیهای ملی در تاریخ فوتبال جهان است. ایشان در تاریخ ۱۲ اسفند سال ۱۳۸۶ به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب و در ۹ فروردین ۱۳۸۸ از سمت خود کناره گیری کرد. وی در روز ۷ خرداد ۱۳۸۶ با زدن گل قهرمانی سایپا، برای همیشه از بازی رسمی در رشته فوتبال خداحافظی کرد.

سرمربی تیم های باشگاهی

۱ـ سرمربی تیم ملی

۲ـ سرمربی تیم پرسپولیس

۳ـ سرمربی تیم سایپا

۴ـ سرمربی تیم صبا

۵ـ سرمربی تیم راه آهن

نقش یک بیزینسمن و کارآفرین

امروزه عصر پول، تجارت و بیزینس است و هر ستاره‌ای بنا به درآمد و شم اقتصادی که دارد، وارد دنیای کسب و کار می‌شود و علی دائی نیز از این قاعده مستثنی نیست. وی با درآمدی که از طریق بازی فوتبال در تیم‌های بوندس ‌لیگایی بایرن‌ مونیخ، هرتابرلین و آرمینیا بیله‌فلد و مربیگری به‌دست آورد، کسب و کارهای متعددی با حضور برادران خود( عبدالله، محمد، حسن و حسین ) و دوستانش در اردبیل، تهران و … راه اندازی کرد. برادران دایی نیز همگی تحصیلات عالیه دارند. عبدالله مهندس شیمی، محمد مهندس مکانیک، حسن مهندس کشاورزی و حسین مهندس برق هستند. محمد نزدیک ترین رابطه فوتبالی را با علی دارد. او در تمام سالها، در تیم هایی که علی دایی سرمربی آن بوده ، به عنوان دستیار اول وی مشغول به کار بوده است.

برادران دایی بهترین نمونه از عشق و اتحاد فامیلی هستند. آنها حتی در زمینه تجاری هم در کنار هم هستند و همه زیر پرچم « دایی» فعالیت های اقتصادی شان را انجام می دهند. علی هم اکنون عضو اتاق بازرگانی تهران نیز می باشد. فعالیت های اقتصادی دائی متنوع و متعدد است ازجمله: خرید مغازه‌ در منیریه تهران، تولید پوشاک با برند دایی، دریافت نمایندگی برندهای ورزشی و راه اندازی فروشگاههای ریبوک و آدیداس و نایک در پایتخت، راه اندازی فروشگاه جواهرات. فعالیت‌ در حوزه تبلیغات، خرید سهام کارخانه نوشابه‌سازی اردبیل، واردات تجهیزات ورزشی، افتتاح رستوران و فست‌ فود، راه ‌اندازی کارخانه تولید تجهیزات ورزشی، تاسیس شرکت بیمه با نام دخترش نورا، خرید ملک و املاک در برلین، دبی و لاس ‌وگاس آمریکا، ساخت ورزشگاه در اردبیل، خرید سهام موتورسیکلت پارس کوپال، ساخت یک شهرک توریستی در اطراف چالوس.

بـاورهـای آقــای گــل جـهان

من افتخار می‌کنم که مسلمان هستم.

پیش مرحوم آیت الله بهجت که می‌رفتم، همیشه حرف خوبی می‌زد. آدم می‌آید که در این دنیا قیمت پیدا کنه، نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنه. همیشه این مطلب را سرلوحه کارم قرار داده‌ام.

من دوست ندارم همین طوری زندگی را سپری کنم بدون اینکه چیزی یاد بگیرم.

افتخارم این است که تمام پولی که از خارج به دست آوردم، در ایران سرمایه گذاری کردم و از کنار آن چند صد

خانواده نان می خورند. طبیعی است اگر من شغلی ایجاد می‌کنم اول به اطرفیان و همشهریان و دوستان خودم

توجه کنم و بعد به دیگران. ما اجازه نداریم به بهانه کمک به برخی افراد، اعتبار و آبروی آنها را ببریم.

همیشه دوست دارم پله پله، مراحل ترقی را طی کنم. در طی این مدت، یک ریال پول حرام وارد فعالیت های اقتصادی ما نشده و کارهای مالیاتی مان نیز همیشه به موقع انجام شده است.

نقش خیرّ مدرسه ساز

شرکت در بازی های فوتبال، که منافع آن صرف امور خیریه می شود.

احداث مدرسه در مقطع متوسطه ( هنرستان کار و دانش) در شهرک گلستان شهر اردبیل و نامگذاری آن به نام پدرش، ابوالفضل دایی.

دایی در سال ۱۳۸۳ از رئیس‌جمهور محمد خاتمی « نشان افتخار شجاعت » دریافت کرد.

دانش‌آموخته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف، بهتر از ورزشکاران دیگر راه و روش فعالیت های اقتصادی را پیدا کرده است. او هم به اقتصاد و تولید ملی کمک می‌کند و هم به کارآفرینی و جذب افرادی که دنبال کار هستند و هم شور و نشاط اجتماعی را باعث می‌شود.

منبع : اینترنت

تدوین : مجتبی یعقوبی                        سایت تنور فکر  www.tanourefekr.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: