عوامل موثر در ترویج کتابخوانی

عوامل موثر در ترویج کتابخوانی

مقدمه :

کتاب محصول تجربه‏ های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‏ های دراز مدت انسان است. کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. سهم کتاب در انتقال دانش‏ ، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. تالیف کتاب و توصیه به کتاب‌خوانی، نقش مهمی در فرهنگ سازی و رشد افکار عمومی جامعه دارد. نیل گیمن، نویسنده مشهور انگلیسی، می گوید که آینده ما در گرو استقبال از کتابخانه هایمان است. در کشور ما ۲۴ آبان ماه، به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است. در هفته کتاب و کتابخوانی، جشن ها و سخنرانی های متعددی در نقاط مختلف در مورد اهمیت و جایگاه کتاب برگزار می شود. همه ما نیازمند آموختن مهارت‌های زندگی هستیم و کتاب، منبعی مورد اعتماد در این زمینه است.

کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتاب‌هایی که می‌خوانید و انسان‌هایی که ملاقات می‌کنید.(مک لوهان)

به نظر من، کتاب بیش از درس و معلم به انسان می‌آموزد. من نُه دهم معلومات خود را از کتاب آموخته‌ام و یک دهم را از معلم و درس. (محیط طباطبایی)

ترویج کتابخوانی موضوعی چند وجهی است و شامل برنامه ریزی در سطوح خرد و کلان است.

اگر از سطح کلان به آن نگاه کنیم، نیازمند توجه و برنامه ریزی برای تألیف کتاب، نشر، ایجاد و تجهیز کتابخانه های عمومی، تسهیل دسترسی به کتاب های مناسب و ارزان و … است و از سوی دیگر، ایجاد انگیزه برای کتابخوانی است.

دنیای بزرگ و شگفت‌انگیز کتاب و کتابخوانی به گروه ویژه‌ای تعلق نداشته و کتابخوانی روزانه باید بعنوان یک نیاز دائمی در میان عموم مردم مطرح باشد و جای تاسف دارد که عادت به مطالعه، جایگاه ویژه ای در اجتماع ما پیدا نکرده است.

فرهنگ سازی :

شکل گیری فرهنگ‌ها با معرفی کتاب آغاز و رشد می‌کنند. پیامبر عظیم‌الشأن اسلام رسالتش را با فرمان «خواندن» از سوی خداوند آغاز می‌کند، “اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ” (سوره ۹۶: العلق، آیه اول)  و در همین فرهنگ خداوند منان به قلم سوگند یاد می‌کند و معجزه‌ آخرین فرستاده‌اش را یک کتاب قرار می دهد.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: