فعالیت در بازار بورس، تکنیکی یا هیجانی

فعالیت در بازار بورس، تکنیکی یا هیجانی

فعالیت در بازار بورس اوراق بهادار نیز مانند مشاغل دیگر، یک فن و مهارت است که برای ورود و خبره شدن در آن نیاز به آموختن و کسب تجربه هست. شما برای موفق شدن در هر حرفه‌ای نیاز به مطالعه و برداشتن گام‌هایی درست و فکر شده دارید. بورس، محلی برای سرمایه گذاری است و امکان دارد سود کسب کنید و یا سرمایه خود را از دست بدهید.
فرض کنید سرمایه گذاری، سهام شرکت ایران خودرو را به مبلغ ۵۰۰ تومان خریداری کرده و قصد دارد آن را به مدت یک سال نگهداری کند. اگر در طول دوره سرمایه گذاری، شرکت ۵۰ تومان سود به سهامدار پرداخت کند و قیمت سهم نیز به ۷۰۰ تومان برسد، بازده سرمایه گذار از محل افزایش قیمت سهام ۴۰% و از محل دریافت سود نقدی سهام ۱۰% می شود. در مجموع سرمایه گذار از محل خرید سهام ایران خودرو، ۵۰% بازدهی بدست آورده است. «بازده» پاداشی است که سرمایه گذار در طی مدت سرمایه گذاری به دست می آورد. طبق مطالعات انجام شده، بازدهی سرمایه
­گذاری در بورس اوراق بهادار در بلندمدت، از بازارهای دیگر بیشتر بوده است.
در ۶ ماهه اول سال ۹۸ شاخص بورس نزدیک ۶۵ درصد صعود کرد و این احساس را در تازه‌کاران بورس ایجاد کرد که پول درآوردن از بورس هم خیلی سختی نیست. اما فراموش نکنید که در شرایط تورمی هستیم و بخش بزرگی از این سودآوری بورس، به دلیل تنظیم ارزش شرکت‌ها با واقعیت تورمی جدید هست و قرار نیست این روند همیشه ادامه یابد.

ذات بازار بورس به دلیل نقدشوندگی بالا و وابستگی به تعداد زیادی فاکتور، از نوسان بیشتری برخوردار است ، لذا در کوتاه‌مدت و حتی در بازه دو یا سه ساله ممکن است شاخص بورس با روند بسیار کند رشد و یا ضررده باشد، ولی در نهایت بازده بیشتری نسبت به تورم و رشد اقتصادی خواهد داشت.

روش های سرمایه گذاری :

سرمایه­گذاری در بورس اوراق بهادار به دو روش انجام می­شود:

  • روش سرمایه گذاری مستقیم
  • روش سرمایه گذاری غیر مستقیم

اگر شما دانش، اطلاعات، تجربه و وقت کافی دارید، می توانید از روش مستقیم و در غیر اینصورت از روش غیر مستقیم استفاده کنید. در روش غیر مستقیم فرد سرمایه گذار، مدیریت سرمایه خود را به دست افراد حرفه­ای با مهارت و دانش مالی می­سپارد تا با تحلیل و انتخاب گزینه­های مختلف سرمایه گذاری، بیشترین بازده را بدست آورد. به طور کلی سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، در دو سطح حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای صورت می‌گیرد.
موفقیت شما در انتخاب روش سرمایه­گذاری مستقیم، بستگی به آموزش اصول مدیریت سرمایه و استفاده درست از تحلیل‌هایی است که در بازار بورس کاربرد دارد. خیلی ها هیجانی و بدون آموزش مناسب وارد بازار می شوند و پس از مدتی ناراضی خارج می­شوند. همین موضوع اهمیت آموزش صحیح را چند برابر می کند.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: