NACA

« ناسا » ، سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا را بهتر بشناسیم

مقدمه :

در سال ۱۹۱۵ کمیته‌ای برای رایزنی‌های هوانوردی در آمریکا تاسیس شد. این کمیته که به اختصار ناکا(NACA)   خوانده می‌شد، برای هماهنگی تحقیقات هوانوردی تاسیس شده بود و در دوران جنگ جهانی مامور شد تا هواپیماهای جنگی ارتش را تقویت کند. ساخت موتور هواپیما، ساخت قطعات آیرودینامیک، آزمایشات هواپیمایی و تحقیقات برای بهینه‌سازی سوخت هواپیما از جمله فعالیت‌های ناکا بود.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا ( National Aeronautics and Space Administration)  به اختصار ناسا  (NASA) در زمان جنگ سرد و پس از پرتاب ماهواره اسپوتنیک ـ۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به فضا ایجاد شد. آمریکا برای رقابت با شوروی به فکر ایجاد سازمان فضایی ملی خود افتاد و « ناسا » در ۲۹ ژوئن ۱۹۵۸ با امضای رئیس‌جمهور وقت آیزنهاور، جای کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا ( ناکا ) را گرفت. فعالیت رسمی ناسا از ۱ اکتبر ۱۹۵۸ آغاز شد.

ناسا سازمانی غیرنظامی است که با هدف تحقیق در زمینه هوافضا تاسیس شد. ناسا بزرگترین سازمان فضایی جهان و یکی از برجسته‌ترین نامها در صنعت هوافضا و اکتشافات فضایی است. بخش بزرگی از پروژه‌های فضایی و بزرگترین اکتشافات علمی در صد سال اخیر، حاصل تلاش دانشمندان و تکنسین‌های این سازمان بوده است.

امروزه ناسا مراکز مختلفی را دارد که به منظور تحقیقات مختلف احداث شده‌اند. تعدادی از این ساختمان ها و پژوهشگاه ها به شرح ذیل می باشند

۱ـ پژوهشگاه ایمز در فرودگاه فدرال موفت ـ کالیفرنیا

۲ـ مرکز فرماندهی ناسا در واشینگتن دی سی

۳ـ مرکز پژوهشی هوایی آرمسترانگ در ادواردز ـ کالیفرنیا ( نام قبلی مرکز پژوهشی هوایی درایدن)

۴ـ پژوهشگاه گلن در لوئیس فیلد ـ اوهایو

۵ ـ مرکز پروازهای فضایی گادرد در گرینبلت ـ مریلند

۶ـ آزمایشگاه پیشرانه جت در نزدیکی پاسادینا ـ کالیفرنیا

۷ـ مرکز فضایی جانسون در هیوستون ـ تگزاس

۸ ـ پایگاه فضایی کندی در کیپ کاناورال ـ فلوریدا

۹ـ پژوهشگاه لانگلی در همپتون ـ ویرجینیا

۱۰ـ مرکز پروازهای فضایی مارشال در هانتسویل ـ آلاباما

۱۱ـ مرکز فضایی جان سی ـ استنیس در ایالت میسیسیپی

بسیاری از مردم رویای کار در صنعت فضایی، بویژه سفر به فضا به عنوان یک فضانورد را دارند. فضانورد شدن روندی سخت و دشوار دارد، اما با تحصیل رشته‌های دانشگاهی مناسب می‌توان در ناسا (NASA) مشغول شد.
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: