چگونه درس فیزیک دوره متوسطه را مطالعه کنیم ؟

مقدمه :

روی سخنم با دانش آموزان دوره دوم مقطع متوسطه است، منظورم دانش آموزان ریاضی فیزیک و علوم تجربی پایه ۱۰ ، ۱۱  و ۱۲ هست. شما برای رسیدن به هر هدفی مثل گرفتن نمره۲۰ (بیست) در درس فیزیک، باید به خودتان اعتماد داشته باشید. القائات منفی را کنار بگذارید. گرفتن نمره۲۰ در درس فیزیک برای شما کاری نداره. کافی است در طول ترم، درس را به تدریج و مفهومی بخوانید و به اندازه کافی تمرین و مسئله حل کنید. همین و همین.

در ادامه راهکارهایی برای مطالعه موثر فیزیک پایه ۱۰ ، ۱۱ و ۱۲ و تحقق اهداف شما ارائه می شود.

برنامه ریزی :

برنامه ریزی صحیح یعنی حداکثر استفاده از وقت و امکانات موجود است. مهمترین اصل در یک برنامه ریزی، رعایت نظم و ترتیب است. این نظم و ترتیب باعث میشه، اولویت انجام کارها مشخص بشه و در نتیجه سردرگمی و آشفتگی کم بشه. یعنی بتوانیم تمام کارهای اساسی را انجام دهیم، بدون اینکه مشکلی برای سایر فعالیت ها ایجاد شود. در عوض عدم برنامه ریزی باعث ایجاد سر درگمی، دلهره شکست و عدم موفقیت، کم آوردن زمان و انجام کار ناقص و به هدر رفتن انرژی و وقت و خلاصه حرکت به سوی عدم موفقیت می شود. برنامه ریزی یعنی در چه ساعتی، چه درسی بخوانید، چه ساعتی استراحت کنید و چه ساعتی بخوابید. در این راه باید با توجه به تجربیات دیگران و شرایط خود، بهترین برنامه ریزی را انجام دهید. برای کل زمان اختصاص داده شده برای مطالعه درس فیزیک برنامه داشته باشید.

روزانه چند ساعت زمان برای تمرین فیزیک نیازاست؟ تمرین فیزیک در منزل بلافاصله پس از تدریس دبیر فیزیک در همان روز، بسیار مفید و موثر است. روزانه حدود ۱ تا ۲ ساعت زمان، برای تمرین فیزیک مناسب است که البته با توجه به اهداف، سن و شرایط دانش آموزان متفاوت است. هر ۴۵ دقیقه ۱۵دقیقه استراحت کنید.

سعی کنید با برنامه ریزی جلو بروید. داشتن هر برنامه ای از بی برنامگی بهتر است. می توانید از برنامه ریزی دیگران ایده بگیرید و نکات خوب آن را بردارید ولی در نهایت برنامه ریزی شما باید برای خودتان و توسط خود شما انجام شود. با رعایت این قواعد مدیریت زمان، کاهش استرس، افزایش دقت و تمرکز رو تمرین می کنید.

زود شروع کنید :

برای گرفتن نمره عالی در درس فیزیک لازم است زود شروع کنید، یعنی مطالعه فیزیک را از اول ترم و همگام با جلسات درس مدرسه شروع کنید. در تمام کلاسهای درس مدرسه حاضر و تاخیر نداشته باشید. کلاسها بهترین فرصت یادگیری مباحث جدید هستند. همین مطالب را اگر بخواهید بعدا خودتان به تنهایی بخوانید، وقت بیشتری از شما خواهد گرفت. قبل از شرکت در کلاس ها نیم نگاهی به درس بیندازید. همین که یکی دو شکل و فرمول را ببینید و در رابطه با آنها سوالاتی در ذهن شما ایجاد شود، درکلاس درس ذهن شما در جستجوی پاسخ به آن سوالات خواهد بود و در نتیجه بیشتر مشتاق یادگیری خواهید شد و تدریس معلم برای شما مفیدتر می شود. به هنگام حضور در کلاس سعی کنید فکر شما هم درکلاس باشه و حواستان پرت نشود. سر کلاس باید دانش آموز خوب گوش بده و تمرکز داشته باشه، مخصوصا که معلم های فیزیک بیشتر پشت به کلاس و رو به تخته در حال نوشتن هستن و دانش آموز نباید به خاطر اینکه معلم حواسش نیست توجهش به کلاس رو از دست بده. اگر درکلاس مطالب را یاد نگیرید، هم وقت حضور در کلاس را از دست داده اید و هم بعدا خودتان باید درس را از اول بخوانید. درضمن وقتی خودتان به تنهایی تلاش می کنید درس را بخوانید و متوجه شوید، اشکالات زیادی خواهید داشت و اگر از دوستانتان جزوه کلاس را هم بگیرید در فهم آن به مشکل خواهید خورد. درردیف جلوی کلاس بنشینید و سوال بپرسید و جزوه بنویسید. جزوه نوشتن باعث افزایش تمرکز شما در کلاس می شود. توصیه موکد می شود که مطالعه درس فیزیک را در بعد از هر جلسه مدرسه انجام بدهید و به تاخیر نیندازید. بهترین ساعت مطالعه روزانه خودتان را، که در آن بیشترین بازدهی را دارید، به مطالعه درس فیزیک اختصاص دهید. این درس به تمرکز کامل نیاز دارد. فیزیک درس شب امتحانی نیست. به خودتان نظم بدهید. نظم برای موفقیت در هر کاری بسیار مهم است. هر چه منظم تر باشید و برنامه منسجم تر و بهتری داشته باشید بهتر به درسهای مختلف می رسید. وقتی در طول ترم درس می خوانید و برنامه ریزی دارید از مباحث عقب نمی مانید و در کلاس ها هم درس را بهتر متوجه خواهید شد. درس خواندن در طول ترم کلید موفقیت است.


برای مطالعه کامل مقاله فایل پی دی اف را دانلود کنید

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: