چگونه در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم؟

چگونه در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم؟

مـقدمـه :

اگر درآمد ثابتی دارید و بخواهید بخشی از درآمد خود را پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری کنید، روش‌های متنوعی وجود دارد که هر یک مزایا و معایبی دارد و بسته به مقدار سرمایه و ریسک‌پذیری شما، ممکن است مناسب یا نامناسب باشند. شناخته‌ شده ترین این روش‌ها عبارتند از:

۱ـ سرمایه‌گذاری در بانک و دریافت سود بانکی          

۲ـ خرید طلا و سکه

۳ـ خرید ارزهای خارجی مثل دلار و یورو                  

۴ـ عضویت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

۵ـ سرمایه‌گذاری در بورس

معمولا هرچه انتظار سود از روش سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، ریسک ضرر هم در آن بیشتر خواهد بود. یعنی هرچه ریسک بیشتری کنید، احتمال دستیابی به سود بیشتر هم افزایش می‌یابد. سرمایه‌گذاران می‌دانند که در هیچ کار و مدلی ریسک صفر وجود ندارد و فقط درصد آن متفاوت است. سرمایه گذاری موفق یعنی محصول خوب را با قیمت پایین بخر و با قیمت بالا بفروش. انتخاب روش سرمایه گذاری در ایران کار سخت، پیچیده و حساسی است و فقط با کسب دانش سرمایه گذاری و بررسی بازارهای مختلف، می توان بهترین مدل سرمایه گذاری را انتخاب کرد. خرید ارزهای خارجی، بدون ریسک نیست و قوی‌ترین ارزهای بین‌المللی مثل دلار و یورو هم ممکن است سقوط‌های کوتاه ‌مدت یا بلند مدت را تجربه کنند. در کنار خرید طلا، فلزات ارزشمند دیگری مثل نقره، پلاتین و پالادیوم نیز وجود دارند که اگر بتوانید بازار آینده این فلزات را به خوبی ارزیابی کنید، حتی ممکن است سودهای به مراتب بیشتری از طلا نصیب شما شود. برای همه سرمایه گذاران سه نصیحت کلی وجود دارد، اول ضرر نکنید دوم ضرر نکنید و سوم ضرر نکنید. درواقع این نصیحت یک واقعیت در خود دارد و آن لزوم حفظ وضعیت فعلی و سپس حرکت به سوی افزایش دارایی و سود است. یک ضرب‌المثل قدیمی میگه همه تخم‌ مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید. یعنی اگر همه دارایی خود را در یک نوع سرمایه‌گذاری کنید، احتمال شکست شما افزایش پیدا می‌کند.

بــازار طـــلا :

چگونه در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم که بازنده نشیم؟ طلا فلزی است که باتوجه به شرایط خاص فیزیکی که دارد، هیچ وقت از بین نمی رود و مواد شیمیایی روی آن اثر نمی گذارد. همچنین تنها کالایی که سریع می تواند به پول نقد تبدیل شود، در مقاطع زمانی کوتاه، قیمت سکه و طلا همواره نوسان دارد، اما آمارها حاکی از آن است که بازار سکه و طلا در بلند مدت همواره سودآور بوده است. قیمت طلا متاثر از عواملی از جمله : قیمت طلای جهانی، قیمت ارز و ریسک های مختلف اقتصادی و سیاسی کشور است. پشتوانه پول یک کشور به میزان ذخیره طلا، جواهرات و فلزات گرانبهای دیگر وابسته است. خرید سکه و دلار از ریسک بالایی برخوردار است؛
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: