آیا از فعالیت‌های فضایی ایران خبر دارید؟

چگونه سهام‌ پربازده بازار بورس را شناسایی کنیم؟

مقدمه :

آیا تاکنون به نیویورک سفر کرده‌اید؟ « وال استریت » نام خیابانی است که « بورس وال استریت » در آن بنا شده است. چندمتر مانده به در ورودی، دو مجسمه بزرگ دیده می‌شود. مجسمه یک گاو بزرگ که در مقابل یک خرس تنومند قرار گرفته است. اینها دو نماد سرمایه‌گذار هستند.

گاوها خریدارانی هستند که روندهای صعودی سهام بازار را تشخیص می‌دهند و از افزایش قیمت سهام پول در می‌آورند، اما خرس‌ها فروشندگانی هستند که در روندهای نزولی، از ریزش قیمت سهام به سود می‌رسند.

تشکیل سبد سهام :

اولین قدم برای سرمایه‌گذاری در بورس، انتخاب سهام مناسب شرکت‌های متعدد فعال در بازار بورس است. همواره سبدی از سهام متنوع تشکیل دهید، تا ریسک سرمایه گذاری شما کاهش یابد. با این روش در صورت کاهش ارزش یک سهم و افزایش سهام‌های دیگر، زیان‌های مالی کاهش و یا به حداقل می‌رسد. به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی، کل سرمایه خود را روی خرید سهام یک شرکت سرمایه گذاری نکنید. بلکه سرمایه خود را روی خرید سهام سه تا پنج شرکت، از صنایع مختلف توزیع کنید، تا ریسک خود را کاهش دهید. به قول معروف همه تخم ‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید.

معیارهای خرید سهام:

برای انتخاب و خرید سهام شرکت‌ها، باید به معیارهای زیر توجه کنید:

۱ـ آیا صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند، از شرایط مناسبی در حال و آینده برخوردار است؟ شرایط خرد و کلان اقتصادی، چه تأثیری بر این صنعت خواهد گذاشت؟ صنایع رقیب این صنعت در حال و آینده، چه وضعیتی دارند؟ آیا شرایط بین‌المللی بر فعالیت این صنعت تأثیر مثبت یا منفی خواهد گذاشت؟ … بنابراین باید از اخبار صنایع مختلف مطلع باشید و اطلاعیه‌ شرکت‌ها دررابطه با فروش و صورت‌های مالی را دنبال و تحلیل کنید. وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت در ترازنامه را مورد بررسی قرار بدهید.

برخی افراد پول و سرمایه خود را در سهام شرکت‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما همه آنها  زیرمجموعه یک صنعت خاص مثلاً صنعت خودرو هستند. اگر آن صنعت دچار مشکل شود یا قانونی وضع شود که مستقیماً بر آن صنعت اثر بگذارد، سرمایه‌گذاری آنها نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

۲ـ ارزش اسمی سهم، مبلغی است که در اساسنامه برای هر سهم معین شده و این مبلغ روی ورقه سهم نیز قید می‌شود. تعیین قیمت اسمی و قید آن روی ورقه سهم، هرگز به این معنا نیست که سهم باید به قیمت اسمی فروخته شود، بلکه با توجه به وضعیت بازار و شرکت، ممکن است سهام به قیمت‌هایی بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی آن فروخته شود. در بازار بورس ایران، قیمت اسمی تمام سهم‌ها، برابر با ۱۰۰۰ ( یک هزار) ریال است.برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

pdf download

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: