11تکنیک موثر کاریابی

۱۱ تکنیک موثر کاریابی

مقدمه :

اقتصاد ایران از سه بخش تشکیل شده است:

                    1ـ دولتي     2ـ تعاوني              3ـ خصوصي

بررسی آمار نیروی کار در پاییز ۱۳۹۷ نشان می دهد در این فصل ۶۶ میلیون و ۹۷۲ هزار نفر در سن ۱۰ سال به بالا قرار داشتند که از این میزان ۲۷ میلیون و ۹۶ هزار نفر جمعیت فعال و در سن اشتغال بودند و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله ۲۴.۵ درصد اعلام شده بود.

تصور اكثر جوانان اين است كه دولت بايد براي آنها ايجاد كسب و كار و اشتغال نمايد و توجه آنها كمتر به سمت ساير بخش هاي اقتصادي كشور، مانند بخش خصوصي و تعاوني است. امروز اكثر درآمد و بودجه كشور صرف پرداخت حقوق و دستمزد نيروي انساني بخش دولتي مي شود. درحال حاضر حدود ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار نفر، بدون احتساب نيروهاي مسلح (ارتش، سپاه و نيروي انتظامي) حقوق بگير دولت هستند و پرداخت حقوق اين نيروي عظيم انساني، فشار مالی و اداری زيادي را به دولت تحميل می کند.

در دنيا از هيچ دولتي نمي توان اسم برد كه به اندازه دولت ايران، نيروي انساني داشته باشد. تجربه كشورهاي گوناگون جهان به خصوص در سالهاي اخير نشان مي دهد كه اقتصاد دولتي و حكومتي در هيچ كشوري سرانجام خوشي ندارد و در اكثر كشورها نه تنها با شكست روبرو شده، بلكه يكي از عوامل اصلي فسادهاي مالي و حتي اخلاقي در آن جوامع بوده است.

در بازار كار دنياي امروز، دلبستگي به كار و وقف تمام انرژي و توان خود براي انجام وظيفه‌، اگرچه رضايت كارفرمايان را فراهم مي‌كند، اما به هيچ وجه متضمن دوام شغل شما تا ابد نيست‌.

آیا فارغ التحصیل دانشگاه هستی و برای اولین بار به دنبال شغل مناسب می گردی؟

آیا کارفرما شما را اخراج کرده است؟

آیا به دلیل عدم علاقه، شغلتان را ترک کرده اید؟

آیا شاغل هستید و برای تامین مایحتاج زندگی، به دنبال کار پاره وقت می گردید؟

آیا بازنشسته هستید و به دنبال کسب درآمد ثانوی می گردید؟

کسانی که بیکار و یا درجستجوی کارند، تقریبا تمام ساعات شبانه روزشان اوقات فراغت محسوب می شود و این زمان را باید با کارهای مفید مختلف پرکرد. در همین ایام باید بیش از هر زمان دیگری به علائق خودتان و امکاناتی که در اختیارتان هست فکر کنید و ببینید با همین شرایط چه کارهایی را می توانید انجام بدهید. اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و بدنبال یک شغل مناسب باشید.

شغلی با درآمد کافی و مورد علاقه که بازار پسند نیز باشد. استخدام شما ارتباط مستقیمی با سطح مهارتهای شما، میزان تقاضا بازار و دشواری جایگزین کردن شما با دیگران دارد. این سه عامل، میزان ارزش شما در بازار را مشخص می‌کند.

در این مقاله ۱۱  تکنیک موثر کاریابی ارائه شده است که عبارتند از :

۱ـ یک رزومه کامل و استاندارد از اطلاعات شخصی، تحصیلی و سوابق کاریتان آماده کنید و برای هرجا که به نظرتان می رسد، ارسال کنید. تمام تلاشتان را بکنید که دیده شوید و به هر کسی که می تواند در این راه مفید باشد، اطلاع دهید که مهارتهایتان چیست و دنبال کار هستید. موضوع جستجوی شغل خود را با تمام نزدیکان و آشنایان در میان بگذارید. درخواست کمک، عمل ناپسندی نیست. اطلاعات زیر باید در رزومه گنجانده شود:

تاریخ تولد، وضعیت تأهل، آدرس محل اقامت، عکس، تحصیلات، تجربه، توصیه نامه های کارفرمایان سابق، اساتیدی که زیر نظر آنها درس خوانده اید، پروژهای انجام شده با ذکر زمان شروع و پایان آن و …
برای مطالعه متن کامل مقاله، فایل پی دی اف را دانلود فرمایید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: